Objednat se

Žaludek - jak jej podpořit

Martina Mimrová

Základem pevného zdraví podle tradiční čínské medicíny je harmonie organismu, tedy rovnováha mezi energiemi jin a jang, které v těle proudí drahami (meridiány). Pokud je energetická rovnováha narušena, bývá prvotní příčinou vzniku onemocnění. Čínská medicína každému měsíci v roce přiřazuje orgán, systém či tkáň, jež jsou v daném měsíci citlivější, oslabené, a měli bychom jim věnovat zvýšenou pozornost. V říjnu bychom si měli dát pozor na žaludek.
Co se děje, když je žaludek v nerovnováze?

Nerovnováhu energií způsobují nevyjádřené a nezpracované emoce (stres, hněv, starosti) a zároveň tato nerovnováha ovlivňuje psychiku a může způsobit pocity jako např. neklid, který neustále hlodá a nedá pokoj, nejistota, náruživá touha po soucitu, nesnášenlivost lidí, odmítavé a příliš kritické chování (neschopnost něco strávit), zatrpklost nebo věčná nespokojenost. Přílišné zatížení a nerovnováha potom mohou vést k fyzickým příznakům a obtížím.

Nejčastěji se objevují těžkosti a bolesti v oblasti žaludku, nadýmání, zácpa, vředy v žaludku a dvanáctníku, chronická gastritida, poruchy termoregulace, afty v ústech, nechutenství nebo naopak nadměrná chuť k jídlu nebo koliky.  Může vás potrápit říhání, škytavka, nevolnost až zvracení.

Tipy, jak podpořit žaludek a navrátit jeho rovnováhu

Úprava jídelníčku

Žaludek je nejaktivnější mezi 7. a 9. hodinou ranní, proto je v tuto dobu důležité poskytnout mu v potravě dostatek vitamínů. Organismus potřebuje zahřát. Pokud vás netrápí vředy, je vhodné ráno vypít šálek zázvorového čaje. V případě, že vás trápí vředy, zkuste raději kyselé zelí a šťávu z něj a kořeněným ostřejším jídlům se vyhněte. Určitě se vyvarujte tučným, umělým potravinám, sladkostem, kávě, alkoholu, vyšší spotřebě syrového ovoce a syrové zeleninu a mléčným výrobkům, které zakyselují a zahleňují.

V případě, že vás trápí časté nadýmání nebo máte oslabené trávení, omezte i ořechy nebo můžete zkusit dělenou stravu, kdy ve stejnou dobu nebudete jíst sacharidy a bílkoviny. Pokud by vám představa dělené stravy byla nepříjemná, zkuste nejprve sníst bílkovinnou složku potravy a poté sacharidovou (např. nejprve maso a poté až brambory/rýži).

Vhodné potraviny pro žaludek jsou  jáhly bohaté a aminokyseliny, kořenová zelenina a hlízy, které podporují navíc i slezinu, bílá řepa, dýně a sladké brambory bohaté na vitamín A, sodík a vápník. Další vhodné pro podporu energie žaludku jsou meruňky, jablka, třešně, datle, hroznové víno, broskve, hrušky, švestky, maliny. Ovoce by mělo být alespoň krátce podušené v páře, aby bylo pro tělo lépe stravitelné. Dále vlašské ořechy, zelený salát, okurky, špenát, rýže brambory, fazole mungo, cizrna, vepřové a jehněčí maso.

Čínská medicína zdůrazňuje také pravidelnost jídel - ideálně jezte jednotlivá jídla každý den ve stejný čas a nevynechávejte snídani, organismus si postupně na pravidelnost navykne.  Měli bychom však jíst tehdy, když skutečně dostaneme hlad, jinak potrava nemůže být správně rozložena. Také není vhodné jíst velké porce, jinak žaludek nedokáže potravu správně strávit. Nejezte také pozdě v noci, protože tělo tak spotřebuje mnoho energie a zatíží trávicí soustavu. Každé sousto důkladně rozžvýkejte, zhltnuté kusy jídla jsou pro žaludek hůře zpracovatelné.

Jaké můžete bylinky či koření?

Jedním z nejvhodnějších prostředků k posílení trávení a zmírnění nevolností čaj z čerstvého zázvoru. Stačí jej nastrouhat najemno, zalít vroucí vodou, nechat louhovat a poté osladit třtinovým cukrem. Můžete jej také povařit po dobu 20 minut, slít a vypít šálek každé ráno 30 minut před jídlem. Pokud naopak cítíte v žaludku horkost, zmírníte ji čajem z máty peprné, která navíc trávení usnadní. Pomoci mohou také bylinné čaje z fenyklu, slézu, kontryhele, řepíku, lékořice nebo heřmánku.

Také je dobrá třezalka, oman, pískavice nebo švédské kapky.

Z koření můžete pro podporu prvku země využít kardamon, koriandr, muškátový oříšek, ženšen, skořici, černý pepř, kajenský pepř nebo majoránku.

Aromaterapie

Esenciální oleje - hořký pomeranč, kardamom, bergamot, eukalyptus nebo rozmarýn. Máta peprná je vhodná pro akutní potíže jako jsou bolesti břicha, poruchy trávení, nevolnosti, zvracení, průjmy, nadýmání. Doporučuje se méně než 1% roztok (max. 1 kapka na 30 ml základního oleje) vetřít na oblast žaludku. Rovněž uklidňuje žaludeční svalstvo a působí povzbudivě i na psychiku. Pomoci mohou i zklidňující Bachovy květové esence.

Reflexní terapie a akupresura

Reflexní body pro žaludek leží hlavně na vnitřní straně levého chodidla i na pravého chodidla. Stejně tak na dlaních. Masírovat však můžete i odpovídající zónu na pravém chodidle. Zkuste palcem putovat přes tyto oblasti od vnější hrany chodidla/dlaně k vnitřní hraně. Pokud byste chtěli posílit tok energie žaludku, můžete minutu body stlačovat nebo masírovat (ale ne příliš silně). Pokud ucítíte v daném místě bolest, patrně máte v této oblasti obtíže. Stlačování těchto bodů může pomáhá překonat únavu a je účinné při poruchách trávení.

Cvičení

Pokud nejste zvyklí cvičit, cvičte zpočátku pozvolna, dopřejte si procházky na čerstvém vzduchu a věnujte pozornost správnému dýchání. Můžete zkusit také protahující cvičení na meridián žaludku: V kleku položte ruce na podlahu, páteř držte vzpřímenou, pomalu nadechujte a přesuňte váhu na ruce. S výdechem tlačte boky nahoru a hlavu nechte klesnout dozadu a pokuste se v této pozici uvolnit. Zpočátku může cvičení jít ztuha, nejděte přes bolest. Dbejte na to, abyste se protahovacími cviky zahřáli. Můžete zkusit také jógu.

Pomocníci pro dobrý žaludek
Čaj s omanem 

koordinuje činnost celého trávicího systému, toxické látky jsou včas odváděny z organismu

Jahodový proteinový koktejl

podporuje činnost trávicí soustavy, přispívá ke snížení hmotnosti, podporuje funkci střev

Rozpustný čekankový nápoj

Zdravá káva - Osvěžující nápoj podle receptur z tajgy je pokladnicí prospěšných látek z divoce rostoucích rostlin: čekanky, cedrového ořechu, parchy saflorové a rezavce

Pektinové kysely

Obsahují složky, které tím nejlepším způsobem působí na funkci trávicího ústrojí a umožňují člověku cítit se skvěle.

Slaviton - multifunkční fytogel

Obsahuje třezalku - po namazání oblasti žaludku snižuje jeho bolestivost, příjemně chladí. Tento gel by neměl chybět v žádné domácí lékárničce.

Pokud by vás tyto produkty zajímali, napište mi. Vše vám vysvětlím a mohu zařídit VIP přístup do eshopu, kdy nakupujete se skvělou slevou.

Napsat dotaz na email