Objednat se

Třezalka pro tělo i duši

Martina Mimrová

V červnu můžete v přírodě najít žlutě kvetoucí rostlinu. Poznáte jí, že vám zabarví červenofialově prsty, když jí rozemnete a právě proto je od nepaměti třezalka spojována se svatým Janem Křtitelem, jehož krev je údajně obsažena v jejích květech.

Léčivá sláva třezalky sahá až do starého Řecka. Středověký reformátor medicíny Paracelsus ji uvádí jako nejlepší lék světa.

Léčivé účinky mají natě a květy třezalky, které obsahují kromě červeného barviva hypericin, zelenavou silici, stopy cholinu, hyperikovou červeň, třísloviny, organické kyseliny, provitamín A, vitamín C, pryskyřice, glykosidy a další účinné látky.

Kdy může třezalka pomáhat?

  1. Příznivě působí na dýchací a kardiovaskulární systém

  2. Pomáhá při onemocnění jater a žlučníku

  3. Využijete jí při žaludečních vředech a překyselení žaludku

  4. Působí na močové cesty a ledviny

  5. Zlepšuje krevní oběh a pomáhá při menstruačních obtížích

  6. Zlepšuje problémy s pokožkou

  7. Příznivě působí na psychiku - stres, nervozita, deprese, poruchy spánku, strach

  8. Třezalka má desinfekční účinky a urychluje hojení ran

  9. Třezalce se přisuzují protivirové, baktericidní, protiplísňové a protizánětlivé vlastnosti

Jak třezalku užívat?

Udělejte si třezalkový čaj

Třezalkový čaj je velmi lahodný. Jak si jej udělat z čerstvé rostlinky?

Ustřihněte si asi 20ti centimetrové části byliny i s květy, dejte do džbánku (nejlépe skleněný) a zalijte vodou o teplotě cca 40°C a nechte louhovat. Nejlépe několik hodin. Pak přilejte horkou vodu a můžete vychutnávat.

Čaj z třezalky je velmi dobrý na nervy – uklidňuje, má příznivý vliv na psychiku, pomáhá se zbavit depresivních stavů, stresu, strachu, úzkostí, neurózy a nespavosti. Je dobrý i při srdečních nemocech, hlavně chronických. Zlepšuje krevní oběh až do krevních vlásečnic a je vhodný i do čajových směsí při všech menstruačních poruchách a při problémech v klimakteriu. Čaj je také vhodný při žaludečních a zažívacích potížích, nedokonalém trávení a nechutenství.

Třezalková tinktura

Jak si udělat tinkturu, jak a kdy jí užívat.

Velkou hrst třezalkových květů zalijte 1/2 litrem vodky nebo jiného bezbarvého alkoholu (nejméně 40%) a nechte na teplém a stinném místě měsíc stát.

Užívejte po kapkách. 3x denně 10-15 kapek.

Tinktura pomáhá při neurózách a nespavosti, při bolestech hlavy a rovněž při jaterních a žaludečních potížích. Pomáhá také užívání při kašli, kdy tinkturu smícháme s cukrem.

Svatojánský třezalkový olej

Olej má nádhernou rubínovou barvu a výraznou vůni.

Pokud chcete olej s mystickým nádechem, sbírejte třezalku (květy i s natí) kolem 24. června, tři dny před úplňkem a za suchého počasí. Trhejte poté, co uschne rosa, ale ještě před poledním sluncem.

Třezalka se ovšem může sbírat od června až do srpna.

Nasbírané květy s natí (délka natě do 10 cm) nechte proschnout, dejte do sklenice a zalijte olejem (nejlépe za studena lisovaný panenský olivový olej) a a nechte louhovat na slunci (já jej mám na okenním parapetu) nejméně měsíc. Já jsem třezalku macerovala tři měsíce.

Olej používáme na masáž nebo na problematickou pokožku.

Olej pomáhá při problémech s pohybovým ústrojím a páteří. Můžeme ho použít na potírání spálenin, hemoroidů, bércových vředů, ekzémů, na masáže při rehabilitaci po mozkových příhodách, revmatických bolestech, ischiasu a bolestech zad. Obklady gázou nasáklou olejem pomohou na hematomy, výrony, vykloubeniny, špatně se hojící a zanícené rány. Je možné jej používat také jako příměs do koupele.

POZOR!

Třezalku neužívejte před pobytem na sluníčku z důvodu fotosenzitivity - citlivost pokožky na UV záření.

Dlouhodobé užívání třezalky může způsobit poruchy srdečního rytmu nejen kardiakům. Užívání třezalky se nedoporučuje ani u diabetiků nebo pacientů užívající psychofarmaka.

_____________________________________________________________________________________

Já využívám třezalkový olej při své praxi masérky. Nejčastěji na oblast páteře při Breussově masáži.