Objednat se

Atopický ekzém

Martina Mimrová

Atopický ekzém nemusí být strašák!

Příznaky atopického ekzému

Atopický ekzém je charakteristický svěděním a suchostí kůže. U akutního průběhu ekzému se na ní objevují červené skvrny, pupínky a puchýřky, které splývají v neostře ohraničené skupinky. Na povrchu kůže se mohou vyskytovat také šupiny nebo oděrky. Kůže bývá rozpraskaná a rozedřená, což je způsobeno svěděním, které pacienty nutí postižená místa škrábat. Léze mohou být pokryty strupy a mokvat. Při chronickém ekzému bývají ložiska červená, hrubá a rozpraskaná. Praskliny se objevují zejména na prstech, ploskách a dlaních.

Atopický ekzém u dětí

Příznaky atopického ekzému se většinou objevují do 6 let věku dítěte, což je dáno zejména tím, že se jedná o dědičné onemocnění. Neobvyklý ale není ani atopický ekzém u kojence. V takovém případě se onemocnění objevuje nejčastěji ve 3. měsíci života. Tváře miminka bývají pokryty červenými pupínky či puchýřky, objevují se šupinky a postižená místa mohou rovněž mokvat. Ekzém se z hlavičky může šířit také na trup a končetiny. Pro starší děti je typické, že se ekzém neobjevuje na obličeji, ale přemisťuje se do loketních a podkolenních jamek. Na zápěstích začínají být viditelné známky zhrubění a popraskání kůže.

Komplikace atopického ekzému

Mezi komplikace můžeme zařadit infekce způsobeny zlatým stafylokokem nebo plísněmi. Problémem je také rozšíření ložisek, tzv. erytrodermie. Jedná se o syndrom, při kterém dochází k rozsáhlému zarudnutí kůže. Komplikace může nadále způsobit také herpes virus. Všechny tyto komplikace musí vždy řešit lékař!!!

Diagnostika atopického ekzému

Vyšetření vzorku kůže - histopatologie: v místním znecitlivění injekcí se po dezinfekci kůže odebere malý vzorek postižené kůže (obvykle kruhovým nožem v průměru 4–8 mm). Vzniklá ranka se nechá sama zhojit nebo se uzavře stehem. Vzorek se vyšetří mikroskopicky, výsledek je obvykle známý do týdne.

Vyšetření krve - kožní nebo praktický lékař mohou provést vyšetření krevního obrazu s rozpočtem krvinek (bývá zvýšený počet eozinofilů) a hladin imunoglobulinů třídy IgE i specifických protilátek třídy IgE, kterými se zjišťují alergeny v prostředí (pyly, zvířata, složky potravin aj.), ev. doplnit o speciální testy, které provádí alergolog.

Při stanovení diagnózy je třeba odlišit nemoci, které mohou ekzém připomínat: seboroickou dermatitidu, alergický kontaktní ekzém, lupénka, počínající stadia kožního lymfomu

Léčba atopického ekzému

Léčba atopického ekzému patří vždy do rukou kožního lékaře, o chronické ekzémy se později může starat i praktický dětský lékař a v souvislosti s alergeny, které ekzém mohou vyvolávat, je pak nápomocen také alergolog.

Léčba by měla být jak vnitřní, tak vnější.

Vnitřní léčba - antihistaminika (proti alergii a svědění), antibiotika (při ev. sekundární infekci), dodržování správné diety

Vnější léčba - masti s obsahem kortikosteroidů, promašťování koupele, fototerapie

Dále je vhodná psychoterapie, lázeňská léčba a velmi vhodná je přírodní kosmetika

Alternativní léčba atopického ekzému

Kosmetika sestavená podle receptur tradiční čínské medicíny velmi rychle ulevuje od příznaků a je vhodná pro malé děti i pro dospělé.

Jemný gel pro intimní péči

Obsahuje koloidní stříbro. Přezdívá se mu přírodní antibiotikum, protože má silné antibakteriální a antiseptické účinky. Zabraňuje množení virů, bakterií i plísní a rychle hojí rány. Skvěle funguje na akné, infekce a další kožní problémy.

Tělová sůl s krystaly z Mrtvého moře

Nejjemnější sůl z nabídky tianDe, která je krémová a používá se na mytí nejen jako sprchový gel, ale zároveň i jako pěna do koupele. Sůl je navíc výborná na ekzémy, lupénku, vyrážky a další problémy jako jizvy, strie nebo celulitidu!

Přírodní antiperspirant Natural Veil

Ze 100 % se skládá z horninového sopečného minerálu alunite, který eliminuje tělesný pach a neblokuje póry. Je možné ho používat také na zklidnění pokožky po holení, zastavuje drobné krvácení a napomáhá hojení ran. Může se použít i jako desinfekce rukou nebo jiných míst postižených ekzémem (i lupenkou nebo jiným typem dermatitidy). Umí krásně zbavit kožních plísní.

Krém na nohy s Hadím tukem

Krém nejen na nohy! Napomáhá rychlé regeneraci pokožky, hojí popraskané koutky úst a zaceluje drobné ranky. Přináší úlevu při podráždění pokožky, opruzeninách, ekzému a akné. Vzácný hadí olej je zásobárnou esenciálních omega-3 mastných kyselin, které mají schopnost obnovovat buňky. Má antiseptické účinky, zabraňuje přemnožení nežádoucích bakterií a vzniku plísní. Pokožku vyživuje, podporuje její přirozené regenerační schopnosti, odstraňuje suchost a podráždění.

ZLATÝ: protiplísňový a antibakteriální, obsahuje kafr

BÍLÝ: vysoce regenerační, velmi jemné složení

 Očista těla

Bylinný čaj Tibetský sběr, detoxikační náplasti


Chcete více informací o produktech? Chcete si je vyzkoušet?

a co takhle získat je o 1/3 levněji?

Napište mi email.

Poslat email