Objednat se

Březen a žlučník

Martina Mimrová

V březnu nastává nejdynamičtější období v roce. Pokud jste v zimě nanebrali dostatek energie, je potřeba právě nyní pomoci svému tělu získat potřebnou energii na nadcházející rok. Zvláště pokud nás často trápí únava či bolesti hlavy.

Příroda se pomalu začíná probouzet a vládu přebírá jeden z pěti elementů a to je Dřevo. Dřevo působí na kvalitu spánku, takže pokud máte problémy s usínáním v čase mezi 23 a 1 hod. ranní, může být energie žlučníku a jater v nerovnováze. Ideální čas, kdy se uložit ke spánku by měl být před 23 hodinou.

Jak se projevuje nerovnováha žlučníku?

  • Bolesti kloubů - kyčle, ramena, lokty a kolena (především vnější strana)

  • Bolesti pod hrudní kostí - pod žebry na pravé straně

  • Nespavost (především kolem půlnoci)

  • Nevolnost po jídle, nadýmání

  • Slabé a třepící se nehty

  • Bolesti hlavy a migrény

  • Psychické problémy - zlost, hysterie, vysílání agresivní energie a hněvu, které mohou být i potlačované, nerozhodnost a bojácnost, žárlivost

Emoce, které nezpracujeme a nevyjádříme, dávají naši energii do nerovnováhy. Vyčerpávají zásobu energie a mohou vést k dlouhotrvajícím zdravotním problémům. Podle Číňanů jsou však krátké výbuchy zlosti vesměs zdravé, neboť energii v sobě nehromadíme a dáme momentálně průchod zlobě a tím se pročistíme.

Tipy, jak posílit funkci žlučníku?

Upravte jídelníček

Omezte tučná jídla a omezte alkohol. (Pozn. malé množství vína nebo piva může podpořit štěpení cholesterolu a tím zamezit tvorbu žlučových kamenů). Jezte pravidelně! Hlavně nevynechávejte snídani.

Zvyšte příjem čerstvé zeleniny (zelené fazolky, červená řepa, mrkev, petržel, zelí, ředkev). Přidejte do jídelníčku ořechy. Správnou činnost žlučníku podporují také artyčoky, fenykl, citrony, sladké brambory nebo sójové boby. Vhodný je i olivový olej.

Věnujte pozornost emocím

Neduste v sobě negativní emoce. Je v pořádku si tyto emoce uvědomit, prožít je a nechat je odejít. Nahromaděné emoce můžeme vypustit ven třeba tlučením do vzduchu, do polštáře či do bubnu. Může pomoci i sport - box, tanec, aerobic. Prostě se vytřást!

Podpořte žlučník bylinkami

Zkuste čaj mátový, fenyklový, heřmánkový, kopřivový nebo směsi čajů. Další vhodnou bylinkou je také řeřicha a štěrbák nebo odvar z oddenku kurkumy.

Cvičte

Zvolte takové cvičení, které by vaše tělo udržovalo pružné a uvolněné - jóga nebo Tai chi.

Můžete zkusit i tento protahovací cvik pro meridián jater a žlučníku.

V sedě na zemi se široce roztaženými nohami nebo jedna natažená a druhá pokrčená (ploska v rozkroku). Zvedněte paže, zhluboka se nadechněte a s výdechem se předkloňte k natažené noze. Jděte tak daleko, co vám tělo dovolí. V maximálním protažení zůstaňte několik dechů. Cvik opakujte i na druhou nohu.

Předklony v sedu
    Meditujte

    Dbejte na psychickou pohodu pomocí meditace

    Najděte si nějaké vaše oblíbené a klidné místo.
    Posaďte se do vám příjemného sedu a zavřete oči. Představte si, že jste na lesní mýtině a sedíte hned vedle stromu, kam dopadají paprsky skrze listí.
    Vnímejte svůj dech a pomalu jej prohlubujte.
    Vnímejte zelený proud světla, který vstupuje palci nohy a odtud proudí po meridiánu jater až do pravé strany hrudníku, kde necháte vaše játra a žlučník tuto energii natáhnout.
    Dále nechte tuto energii proudit nahoru až ke koutku oka, kde začíná meridián žlučníku.
    Energie pak proudí přes hlavu a zadní stranu krku až k ramenům a vnímejte uvolnění svalového napětí trapézů. Napětí pak stéká až dolů ke 4. prstu chodidla, kde meridián končí.
    Provoňte si vaše okolí

    Aromaterapie pro rovnováhu žlučníku

    Velmi uvolňující je levandule. Ochlazuje, uvolňuje a odvádí horko z potlačovaného hněvu.

    Vhodný je i heřmánek, který mírní nenávist, frustraci a depresi.

    Také rozmarýn prohřívá tělo, zlepšuje krevní oběh, podporuje optimismus, sebeúctu a schopnost koncentrace.

    Dopřejte si koupel s heřmánkem či rozmarýnem a relaxujte.

    Do aromalampy si kápněte éterický olej - Bergamot, Hořký pomeranč nebo Mátu peprnou.