V červnu bychom měli svou pozornost věnovat tenkému střevu. Podle TČM je tenké střevo párovým orgánem srdce. Tenké střevo je jakousi vstupní branou do našeho těla. Proto bychom si měli dobře rozmyslet, co do svého těla pustíme, a to fyzicky i psychicky.
Tenké střevo je dlouhé cca 7 m, nachází se pod žaludkem, pokračuje ve střední a spodní části břicha a přechází do tlustého střeva. Jeho funkcí je zajištění správného trávení.Pokud je tenké střevo přeplněno toxiny, může se trávicí soustava zpomalit a nebude pracovat tak účinně.
V tenkém střevě se odděluje z trávené stravy ze žaludku to, co má být tělem využito, a to, co má být z těla odvedeno. Tedy odděluje se čisté od nečistého.
Meridiánová dráha tenkého střeva má celkem 19 bodů. Začíná na zevní straně malíku, u nehtového lůžka, postupuje po malíkové straně dlaně na zápěstí, dále po spodní straně loketní kosti na loket, mezi jeho kloubní výběžky, pokračuje po vnější zadní straně paže až do oblasti ramene, kde se přes lopatku dostává směrem ke krční páteři, pod 7. obratel. Odtud dopředu do jamky nad klíční kostí, přes hrdlo na tváře ,směrem k vnějšímu koutku oka a končí před ušním boltcem a vniká do ucha. V oblasti nad klíční kostí se rozděluje do dvou vedlejších větví, jedna vede do srdce, žaludku a tenkého střeva. Druhá se spojuje s meridiánem močového měchýře.
Fyzické příznaky energetické nerovnováhy
Bolest v podbřišku a napětí svalů v břiše
Bolest v krku a v ramenou
Spasmy svalů krku a šíje
Nepohyblivost ramen
Tenisový loket
Problémy s otáčením hlavy
Bolesti hlavy a migréna
Anémie, křečové žíly či hemoroidy
Potíže se sluchem nebo s močením
Otok pod bradou - dvojitá brada
Nevolnost, nadýmání, průjem
Psychické příznaky energetické nerovnováhy
Smutek
Frustrace
Nedostatek radosti
Kritické chování
Cynismus
Naivita
Přílišná intelektuálnost
Ctižádost bez schopnosti radovat se z úspěchu
Pokud je energie tenkého střeva naopak příliš silná, může to vést k ranní ztuhlosti šíje a krku.
Rady pro posílení funkce tenkého střeva
Strava
Mezi 13. a 15. hodinou je tenké střevo nejaktivnější, proto v této době je dobré se vyhnout těžkým jídlům a dopřát střevu něco dobrého a lehkého. Zařaďte jídla hořká a potraviny červené barvy. (štěrbákový salát, čekanka, smetanka lékařská a chřest, červené ovoce)
Omezte nebo úplně vynechejte živočišné tuky, červené maso, vejce, kravské mléčné výrobky a cukr, které zvyšují hladinu cholesterolu. Stejně nevhodné v chladném a vlhkém klimatu jsou lilek, rajčata a brambory, neboť mohou produkovat velké množství toxického vápníku, který stojí za vznikem obtíží s krevním oběhem (např. chladné končetiny).
V případě, že máte oslabené tenké střevo, škodí vám přemíra lepku ve stravě, který může poškozovat sliznice, respektive je doslova zalepí. Zkuste zařadit do jídelníčku bezlepkové výrobky.
Bylinky a koření
Bazalkauklidňuje tělo a podporuje i soustředění. Kayenský pepř podporuje důkladné trávení a zároveň povzbuzuje srdce a krevní oběh.
Vhodné jsou bylinné čaje z řepíku, kontryhele či máty, které odstraňují extrémní horko z těla a uvolňují.
Aromaterapie
Vyzkoušejte esenciální olej z hořkého pomeranče, který uvolňuje křeče a posiluje, je vhodný při nadmutém břiše a bolestech v této oblasti, harmonizuje trávení. Majoránkarozpouští uzly v tenkém střevu, uvolňuje svalové křeče ve spodní část zad, zintenzivňuje krevní oběh a utišuje a uvolňuje tenké střevo. Heřmánek má protizánětlivé účinky, uvolňuje křeče a odstraňuje stísněnost v tenkém střevu. Toto ocení především celiaci. Zklidňující a posilující účinky na tenké střevo má také bazalka, mandarinka, máta citronová, černý pepř nebo cypřiš a grapefruit, které navíc uvolňují městnání a odvádí z těla jedovaté látky.
Pohyb a masáže
Vhodná je reflexní terapie, akupresura či masáže. Vhodná jsou dechová cvičení, kdy se snažíte dýchat do břicha tak, aby se břicho při nádechu zvětšovalo. Dechová cvičení vedou k uvolnění napětí a stresu.
Cvičte jógu. Především ty asány, které se zaměřují na 3. čakru.
Kobra
Motýl
Holubí král
Nebo vyzkoušejte jin jógu. Je pomalá a zaměřená na delší setrvání v ásaně a její hlubší procítění. Pokud setrvání v jedné poloze dělá potíže, je vhodné použít různé pomůcky jako třeba bolster, bločky či pásky.