Objednat se

Červenec - krevní oběh a ostrdečník

Martina Mimrová

Tradiční čínská medicína považuje v červenci za nejohroženější krevní oběh a osrdečník. Oba samozřejmě úzce souvisí s činností srdce.

Krevní oběh je nejaktivnější v době od 19 - 21 hod a nejslabší je naopak mezi 7 a 9 hodinou ranní.

Pokud je energie krevního oběhu a osrdečníku v nerovnováze, může to vést k fyzickým příznakům a obtížím.

Potíže, které mohou souviset s nerovnováhou

 • srdeční arytmie

 • nízký či vysoký krevní tlak

 • bolesti hlavy, závratě a hučení v uších

 • vznik křečových žil

 • kornatění cév

 • poruchy srážlivosti krve

 • tělesná slabost a únava

 • poruchy spánku

 • mravenčení nebo křeče v dolních končetinách

 • bolesti a otoky

 • nedokrvení až odumírání tkání nebo naopak časté krvácení

Příčiny nerovnováhy

 • nevhodná strava

 • oslabení sleziny

 • nadměrná ztráta krve (při porodu, úrazu)

 • nedostatek spánku

Jak navrátit rovnováhu krevnímu oběhu?

Strava

Omezte nebo úplně vynechte živočišné tuky, alkohol, kravské mléčné výrobky a cukr, které zvyšují hladinu cholesterolu. Naopak zařaďte omega-3 mastné kyseliny, které jsou obsaženy např. v lněném oleji, rybách (losos, tuňák, makrela), vlašských ořechách nebo dýňových semínkách. Jezte čerstvou zeleninu - zejména tu listovou, která má příznivé účinky na krvetvorbu, fazole mungo, adzuki a soju.

V chladném a vlhkém klimatu se vyvarujte lilku, rajčatům a bramborám, neboť mohou produkovat velké množství toxického vápníku, který stojí za vznikem obtíží s krevním oběhem.

Zařaďte potraviny bohaté na vitamín C a E, např. kustovnice čínská (goji), jujube, vejce či olivy.  Z obilovin jsou vhodné pohanka a jáhly, které mají prohřívací schopnost a zpevňují stěny cév. Jáhly navíc snižují kyselost organismu.

Bylinky

Vhodné bylinné čaje jsou čaj z meduňky, kopřivy či smetanky. Z koření můžete pro podporu prvku oheň využít zázvor, který prokrvuje orgány a zároveň posiluje imunitní systém, kayenský pepř povzbuzující srdce, krevní oběh a trávení, rozmarýn, majoránku, kmín, fenykl, kurkumu nebo skořici.

Pro aromaterapii je vhodný Rozmarýn, který podporuje krevní oběh, harmonizuje nízký krevní tlak a může pomoci zvýšit množství krve. Vhodný je také Cypřiš, který reguluje krevní oběh a pomáhá při křečích (i menstruačních). Zároveň posiluje duši a čchi, uvolňuje dech a pomáhá nám zbavovat se starého, aby nové mohlo dovnitř.

Terapie a cvičení

Vynikající prevencí pro dobrý krevní oběh je samozřejmě pohyb – procházky rychlejší chůzí, plavání, mírný běh – denně 20 minut. Pokud trpíte otoky, je vhodnější jóga a relaxace se zapojením správného dechu (Dýchat bychom měli do břicha. Takové dýchání totiž dokáže okysličit celý organismus). 

Velkým přínosem pro zlepšení krevního oběhu může být masáž - ať už se jedná o masáž celkovou nebo konkrétní části těla, v každém případě dochází k rozproudění krve. A navíc se vaše svaly uvolní, zbavíte se stresu a budete se cítit odpočatí. Tak si vychutnejte, že o vás může někdo pečovat.

Pokud trpíte na chladné neprokrvené končetiny, dopřejte si 10 minutovou koupel nohou v horké lázni. Vhodné je doplnit bylinnou solí. Také je vhodná reflexní masáž chodidel.

Doporučené produkty

Bylinná koupelová sůl

Čínské byliny - účinný prostředek pro odstranění únavy a tíhy v nohou. Má osvěžující a antiseptický účinek a skvělé relaxační působení.

Tea tree - účinně odstraňuje pocit únavy a tíhy v nohou. Zjemňuje a vyživuje pokožku chodidel, normalizuje pocení, má antiseptický účinek.

Levandule -  účinný prostředek pro odstranění únavy a tíhy v nohou. Změkčuje hrubou pokožku, kuří oka a mozoly, čistí pokožku do hloubky, zjemňuje jí, má dezodorační účinky, normalizuje pocení.

49.-/35.- Kč

Tablety s extraktem z jader vinné révy

Extrakt s pecek vinné révy čistí cévy v těle, snižuje nezdravý cholesterol, normalizuje krevní tlak a posiluje srdce. Zlepšuje prokrvení nohou i rukou. Snižuje riziko srdečních a mozkových příhod, protože posiluje srdce, mozkové buňky a zlepšuje elasticitu cév. Je prospěšný při problémech s křečovými žílami.

505,-/328,- Kč

Slaviton a Lesní procházka

Emulze Lesní procházka zlepšuje prokrvení tkání. Obsahuje přírodní venotonika, která zlepšují stav cév. Fungují jako účinná prevence křečových žil a metličkových jizev. Snižují zvýšený tlak krve v žilním systému a zlepšují proudění krve. Posilují žilní stěny, které lépe odolávají tlaku proudící krve.

Slaviton je specialista na těžké a unavené nohy. Má dokonale chladivý efekt. Rostlinné výtažky zlepšují prokrvení pokožky, ulevují při otoku a pnutí. Podporuje zpevnění cévních stěn a napomáhá zabraňovat vzniku cévních shluků.


Slaviton 317,-/206,- Kč
Lesní procházka 333.-/216,- Kč

Využijte možnost levnějšího nákupu!

Po získání VIP přístupu do eshopu, nakupujete za nižší ceny. Až o třetinu! Navíc pokud kliknete na tlačítko níže, získáte nejen možnost levnějšího nákupu, ale i poradenství s produkty.