Krásné letní období není jen časem pro práci na zahradě, koupání, letní sportování pod širým nebem nebo opalování u vody, je to skvělá doba také na zpracování sklizně, ať se jedná o zeleninu, ovoce nebo dokonce bylinky.
Některé bylinky jsou již pryč, ale spousty jich je ještě připravených na Vaše zpracování. Léto je pro bylinkáře asi tím nejlepším obdobím, kdy se mohou na zahradě i ve volné přírodě vyřádit do sytosti. Asi nejběžnější metodou uchování bylin je jednoznačně sušení. Sušením si bylinky uchováte i několik let, přesto je dobré si každý rok připravit nové a čerstvé, které lze využít na přípravu kořenících směsí, čajových nálevů nebo třeba bylinkových koupelových solí. Kromě sušení lze bylinky uchovávat v podobě másla. To si můžete vyrobit sami nebo si kupte nějaké v bio kvalitě. Na zahradě skliďte své oblíbené bylinky, které nasekejte najemno nožem. Smíchejte je s máslem či solí a vzniklou směsí naplňte různé formičky, které pak dejte do mrazáku.
Na takto připraveném másle lze připravovat různé pokrmy nebo jím vylepšete pomazánky. Bylinky ale můžete zamrazit i v podobě ledových kostek, které pak jen tak hodíte do připraveného nápoje.
Léčivky pomáhají v různých podobách, a pokud nechcete končit pouze u sušení a mražení, vyzkoušejte například výrobu léčivé tinktury. Není to nijak složité. Potřebujete pouze kvalitní alkohol. Hodí se v čisté podobě, ale stejně tak lze použít kvalitní slivovici nebo vodku. Zvolené bylinky pak do tohoto alkoholu naložíte a několik týdnů macerujete. Poté tinkturu sceďte přes plátýnko.
Skvělou variantou, jak zpracovat bylinky, ale i ovoce, je výroba domácího sirupu.
Sirup můžete vyrobit dvěma způsoby:
1/ Macerace ve vodě
2/ Prosypáváním cukrem
1/ Bylinný sirup - 4-5 hrstí bylinky + 1 litr převařené vody + plátky citronu macerujeme 24 hodin. Poté přecedíme (nejlépe přes plátno) a přidáme 800 - 1000g třtinového cukru, ev. lžičku kyseliny citrónové. Pomalu zahříváme asi na 85°C. NEVAŘÍME! Pak naplníme horké do sklenic a zavíčkujeme. Můžeme i krátce zavařit (15 minut při 80°C)
Ovocný sirup - 1 kg ovoce + 1 litr vody (povařit do změknutí a scedit přes plátno) nebo 1 litr šťávy z ovoce smícháme s 1 kg cukru (já používám především třtinový) a zahříváme opět asi na 85°C a pak plníme do sklenic.
Můžete i kombinovat ovoce s bylinkami. Třeba takový jahodový sirup s mátou....
2/ Sirupy lze připravit i za studena, pouhým prosypáváním bylinek cukrem. Je to sice zdlouhavější, zato mnohem silnější sirup jako skoro "lék". Samozřejmě není náhradou za medikamentózní léčbu, ale je skvělou doplňkovou léčbou.
Výborným příkladem může být například sirup ze smrkových výhonků, divizny či jitrocele. Postup je velmi snadný, spodek nádoby poklademe bylinkou, zhruba v 2 centimetrové vrstvě, poté nasypeme 1 centimetrovou vrstvu cukru, následně opět bylinky, cukr, bylinky, cukr, kdy cukrem končíme. Zavíčkujeme, postavíme na okenní parapet a čekáme, až slunce vytáhne cennou šťávu. Poté již jen plníme do vyvařených sklenic a skladujeme v lednici. Přidat lze též ještě citrón.
Udělejte si na zimu zásobu těchto skvostů.
Příklady sirupů:
Meduňkový sirup - má zklidňující účinky, navozuje klidný spánek (pomáhá při nespavosti), zklidňuje zažívací obtíže – pomáhá při nadýmání, žaludečních neurózách a křečích, při střevní kolice a podporuje chuť k jídlu a stimuluje sekreci žlučových šťáv, čímž napomáhá trávení. Meduňka má i účinky na kardiovaskulární a dýchací obtíže – při srdečních onemocněních zklidňuje bolesti v okolí srdce a snižuje krevní tlak, při problémech s dýcháním uklidňuje a zpomaluje dechovou frekvenci. Meduňka se doporučuje při závratích, bolestivé menstruaci, k posílení zraku, při migrénách a má protikřečové účinky.
Sirup ze skořápek ořechů - podle návodu výše (bylinný sirup) - mírní drásavý kašel a zanícené hrdlo.
Mátový sirup - pozitivní účinky na trávení, při problémech s nadýmáním nebo nechutenstvím, rýma, kašel, bolest krku nebo hlavy, podporuje funkci jater, slinivky břišní nebo žlučníku, působí jako přírodní afrodiziakum, snížení krevního tlaku a na posílení činnosti srdce.
Lipový sirup - podporuje odkašlávání, rozpouští hleny, uvolňuje křeče, má též močopudné a potopudné účinky. Pro vysoký obsah významných látek podporuje lípa celkovou imunitu a lze ji tudíž užívat i jako prevenci. Napomáhá správnému zažívání.
Mateřídouškový sirup - při bakteriálních infekcích, má desinfekční účinky, může posílit imunitu, může uvolňovat dýchací cesty a může být dobrým pomocníkem při trávení.
Jitrocelový sirup - onemocněních dýchacích orgánů, například i při dnes tolik rozšířeném astmatu. Je skvělým prostředkem v boji s nachlazením, posiluje horní cesty dýchací, usnadňuje odkašlávání, pomáhá při silném zahlenění tím, že hleny rozpouští a uvolňuje. Ulevuje při zánětech průdušek a mandlí. Sirup z něj má ale také pročišťující účinky a celkově posiluje organismus. Slabší jedinci s narušenou imunitou i ti, které trápí ekzémy, ho tak mohou užívat i jako prevenci.
Určitě některý vyzkoušejte nebo i jiný a budu ráda, když se pochlubíte s tím, jak se Vám to povedlo.