Duben je měsíc, kdy se probouzí obrovská energie a to ve své maximální síle. Stromy a keře začínají pučet, vyráží nové výhonky a na záhoncích začínají vystrkovat hlavičky životachtivé rostlinky. Na květ také nasazují ovocné stromy. Také se z teplých krajin začínají vracet první ptáci. Jejich zpěv je doslova životabudič po dlouhé zimě.
Příroda se tedy probudila ze zimního spánku zpět k životu, vládu převzal element Dřeva. Nejcitlivějším orgánem v dubnu jsou játra.
Játra jsou klínovitý orgán a nacházejí se pod pravou plící, jsou největším a také nejzatěžovanějším orgánem - plní totiž přes 500 různých funkcí a dokonce jsou schopná svou vlastní tkáň regenerovat. V játrech se hromadí velké množství krve, která obsahuje minerály, vitamíny a jiné živiny. Absorbují a ukládají tuky, sacharidy a bílkoviny z potravy, které se pak v těle přemění v energii nebo jsou ukládány jako tuková tkáň. Játra rovněž vyrábějí žluč, která se shromažďuje v žlučníku a podporuje trávení tuků a peristaltiku střev.
Z tohoto výčtu vyplývá, že játra jsou naprosto nepostradatelná pro život, neboť téměř všechny procesy v lidském organismu jsou řízeny právě jimi nebo jsou alespoň pod jejich vlivem.
Nejtypičtější příznaky oslabení jater
Alergie
Bolesti hlavy a migréna
Nadýmání, zácpa, nevolnosti a zvracení
Strnulost ramen a šíje
Svalová únava
Třepící se nehty
Potíže spojené s menstruací
Bolesti střední části zad
Psychika
Játra výrazně ovlivňuje psychika. Každá emoce, kterou nezpracujeme a nevyjádříme, dává naši energii do nerovnováhy. Podle čínské medicíny játrům nejvíce škodí potlačování emocí, nevyjádřený hněv, nahromaděná zlost, podrážděnost, náladovost, frustrace, deprese, strnulost, negativní myšlení až agresivní jednání. Tyto emoce vyčerpávají zásobu naší energie a mohou vést k dlouhotrvajícím zdravotním problémům.
Tipy na podporu jater
Zaměřte se stravu
Omezte některé potraviny nebo je zcela vynechte (tučná jídla, sířené sušené ovoce, čokoládu, kávu, arašídy, potraviny s chemickými příměsemi a hlavně alkohol).
Jezte pravidelně, nevynechávejte snídani a teplá jídla, škodlivé tuky nahraďte v rozumné míře těmi vhodnými.
Pokud chcete začít s očistou jater, je vhodné začít očistou tlustého střeva. Na to doporučuji Komplex v vlašských ořechem nebo vyzkoušejte šťávu z mrkve, červené řepy, citronu a jablek a lžičky olivového oleje.
Využijte sílu bylin
Funkci jater podpoří čaj s ostropestřce, fenyklu, kopřivy, heřmánku nebo máty. Pokud dáváte přednost tabletám před čajem, můžete využít doplněk stravy Funkční komplex "Ostropestřec s riboflavinem"
Z koření můžete pro podporu funkce jater využít kmín, kardamon, kurkumu, zázvor, černý pepř, křen, kořen lékořice, bazalku, mátu, bobkový list nebo rozmarýn. Příliš ostrá koření nebo přílišné množství koření naopak mohou játrům uškodit.
Zkuste aromaterapii
Zkuste vůni bergamotu, hořkého pomeranče, heřmánku, levandule nebo neroli.
Cvičte
Prvek Dřevo mívá sklony k napětí a zatuhnutí, jsou prospěšné formy cvičení a pohybu takové, které pomáhají vypustit nahromaděné frustrace a napětí v játrech a žlučníku. Ze zimního období jsme se probudili teprve nedávno a naše tělo potřebuje dostatek času, aby si na nové období a jeho rytmus navyklo. Pokud je energie jater zablokovaná, je potřeba dostat k buňkám více kyslíku - proto jsou vhodné zejména aerobikové a protahovací cviky, jóga, čchi-kung a Tai-chi
Nejvhodnější činností jsou svižné procházky, jízda na kole anebo lehký běh. Vynikající na probuzení ze zimní letargie jsou také různé masáže, které jsou schopny zklidnit a utišit naše emoce a případný stres, protože to jsou největší oslabovači funkce jater.
Pokud chcete vyzkoušet cviky na játra v podání Václava Vocáska, koukněte na toto video.
Psychika
Stejně jako v březnovém článku dejte pozor na nahromaděné emoce. Takže si tyto emoce uvědomte, prožijte a opět propuste.
Doporučené doplňky stravy můžete nakoupit na eshopu. Pokud chcete získat slevu do tohoto eshopu, neváhejte se mi ozvat.