Čchi je vitální základ organismu. Je to síla, která organismus oživuje, udržuje v chodu a iniciuje všechny jeho funkce.
Hlavní funkce čchi
Funkce hybné síly
Díky kolování čchi proudí krev (cirkulace krve), voda, tělní tekutiny (vylučování potu či moči). Pokud je čchi oslabená, mohou se objevit potíže jako poruchy krevního oběhu, srážení krve, otoky apod. Tím, že čchi proudí, působí na všechny životní pochody v těle. Pokud dojde k oslabení, objeví se poruchy funkce orgánů, snížená tvorba krve, poruchy metabolismu a nižší výkonnost.
Termoregulační funkce
Čchi je zdrojem tepla organismu a současně i silou, která reguluje kolísání tělesné teploty. Poskytuje tepelnou energii pro orgány, tkáně, krev a tělesné tekutiny. Prázdnota čchi může vést k podchlazení, k poruchám funkcí orgánů, chladu v končetinách. V organismu se může akumulovat a zvyšovat horkost.
Ochranná funkce
Chrání organismus a brání vniknutí vnějších škodlivých činitelů (vítr, chlad, horko atd.).Pokud není čchi v pořádku, dochází ke snížení obranyschopnosti, k časté nemocnosti a mnohem delší rekonvalescenci.
Zadržovací funkce
Stahující účinek čchi udržuje tok tělních tekutin ve vymezených drahách. Znamená to například, že udržuje krev v cévním řečišti a brání jí se vylévat mimo cévy, reguluje vylučování moči, stolice, potu, slin, žaludečních šťáv apod. Udržuje orgány ve stabilní poloze a brání jejich poklesu. Při poruše čchi se mohou objevit modřiny, krvácení z nosu, předčasné ejakulaci, ke spontánním potratům a poklesům orgánů (žaludek, ledviny či děloha)
Vyživovací funkce
Dodává všem částem organismu výživné látky pro jeho existenci a regeneraci.
S energií čchi se člověk rodí, žije z ní a plodí další život. Zdravý organismus je plný čchi a krve, se kterou v něm plynule proudí. Během života s energií hospodaříme různě. Podle nároků našeho těla, z ní postupně odebíráme. Když se zásoba životní energie vyčerpá, organismus umírá.
Trápí vás alergie, astma, střevní potíže nebo únava? Možná máte nedostatečnost energie čchi. Ta se projevuje oslabením vitality, životní síly a energie v organismu. Často se s ní setkává naše západní populace. Postihuje zejména orgán plic a sleziny. K oslabení vede ve větší míře nezdravý životní styl v kombinaci se stresem. Tělo funguje asi tak na poloviční výkon.
Tip při nedostatečnosti čchi: Vyhněte se potravinám, které přinášejí do těla vlhko a chlad. Jako je syrová zelenina a ovoce, bílý cukr, sladkosti, mléčné výrobky, studené nápoje a mořské plody.
Střídají se vaše nálady jako na houpačce? Pokud cítíte vnitřní neklid a máte sklony k podráždění, vaše životní energie nejspíš stagnuje. Může za to nejčastěji nevyrovnaná psychika a emoce.Stagnace čchi postihuje zejména orgán jater. Ty pak utiskují slezinu či žaludek, mění se na horko nebo oheň. Fungování organismu v tomhle režimu si představte, jako když jede motor na plný plyn a zároveň je zatažená ruční brzda. Pokud se nic nezmění, časem se zadře.
Tip při stagnaci čchi: Vyhněte se potravinám, které zahušťují krev, jako je kořenová zelenina, brokolice, květák, vnitřnosti.
Energie čchi proudí energetickými drahami, tzv. meridiány.
Ty vedou na povrchu i uvnitř těla a rozvádí životodárnou energii čchi k jednotlivým orgánům. Na povrchu těla se meridiány sbíhají do akupunkturních bodů, se kterými se dá pracovat při léčbě a prevenci zdravotních potíží. A to jak v akupunktuře, akupresuře, při masážích, aromaterapii nebo fytoterapii.
Jak udržovat správnou energii čchi?
Důležitá je strava - harmonická strava obsahující rovnováhu pěti prvků, s omezením extrémních chutí a důrazem na neutrální potraviny s velkou výživovou hodnotou a snadnou stravitelnost
Dýchání - správné dýchání čistého vzduchu (například čínské dechové cvičení čchi-kung, v Indii jógová technika „plného jógového dechu“ a dechové cvičení „pranájáma“)
Aktivace akupunkturních bodů - prohříváním (moxa), akupunktura, akupresura, pomocí fytoterapie (fytonáplasti)
Cvičení - jóga (Cílem cvičení je celkové protažení těla a jeho uvolnění, vědomé působení na páteř a posílení energetického těla, zprůchodněním hlavních energetických center a drah tzv. meridiánů), čchi kung (Smyslem není jen protáhnout a napravit držení těla, ale také uvolnit emoce a zklidnit mysl. Tímto cvičením ale především aktivujete zablokovanou energii (čchi)., tai chi (Tai chi uklidní mysl, pomůže nám se lépe soustředit, ale dokáže snížit krevní tlak, léčit srdce a pomůže bolavým kloubům. Pojďme zjistit, co přesně je tai chi, jak dokáže léčit a proč ho cvičit až do sta let)