Novorozeňátka pijí mateřské mléko nebo jako umělou stravu sušené kojenecké mléko. Mléko nás tedy provází celým životem. Ale je potřeba pít mléko, když už nejsme miminka?
Podle tradiční čínské medicíny není mléko potravinou, ale lékem.
Kdy tedy mléko ANO a kdy NE?
Nejdříve si řekneme, jaké účinky podle TČM má kravské mléko.
Kravské mléko:
Silně posiluje nedostatečnou energii čchi QI XU (projevem této nedostatečnosti je únava, nechutenství, měkčí stolice, slabý hlas, zadýchávání, samovolné pocení)
Silně posiluje nedostatečný jin YIN XU (nedostatečnost seprojevujehorkokrevností, návaly horka, pocitem horka v dlaních, ploskách a na hrudi, nespavostí, nočním probouzením se, hučením v uších, závratěmi, bolestmi hlavy, pocitem žízně na malá množství vlažné tekutiny, suchem v krku a v ústech - hlavně v noci, bolestmi v bedrech a v patách, vyhublostí, padáním a šedivěním vlasů, paradentózou, špatnou pamětí, pocitem vnitřního neklidu a napětí, nervozitou, podrážděností, suchou poševní sliznicí - nejčastěji jsou tyto potíže spojené s menopauzou/přechodem)
Středně ochlazuje horko RE XU z nedostatečnosti jin YIN XU (projevem je noční pocení, pocit horka na hrudi, ploskách a dlaních, zarudlá líčka, sucho v ústech, zvýšená teplota v podvečer. Jazyk je červený, buď bez povlaku, nebo s olupujícím se povlakem - tomuto stavu může odpovídat stav jako je tuberkulóza, návaly v přechodu, cukrovka, neplodnost, nespavost, tinitus, šedý zákal)
Slabě posiluje nedostatečnou krev XUE XU (projevem je bledost, bledé rty a obličej, závratě, brnění v končetinách, rozostřené vidění, zhoršující se paměť, nespavost, gynekologické potíže a psychické potíže. Vtěžších případech suchá kůže, suché, lámavé vlasy, vrásčité nehty, v nejtěžších případech suchá a svědivá pokožka - tyto projevy mohou odpovídat stavům jako je anémie, nízký krevní tlak, nespavost, závratě, bolesti hlavy, menstruační potíže, sterilita či ekzémy.)
Co z toho plyne?
Mléku by se měli vyhnout osoby, které trpí zimomřivostí, řídkou stolicí, rýmou, vaginálními výtoky, častým močením a osoby trpící obezitou.
Naopak ti, co jsou horkokrevní, trpí na suché sliznice, pálení v nadbřišku a pálení žáhy, mohou mléčné výrobky a budou na jejich potíže působit blahodárně!
Ovšem!
Všeho s mírou! Naše strava by měla být vyvážená. Takže pokud pijete mléko, tak ho užívejte jen tak, aby vám nezpůsobilo jiné potíže. Myslete na to, že když mluvím o mléce, myslím tím i ostatní mléčné výrobky. Takže ráno jogurt, v poledne sýr, k obědu smetanovou omáčku, odpoledne mléčný shake a večer sýrovou pizzu - to už vaše slezina pláče a určitě vám to dobře neudělá!
Vyzkoušejte i alternativu mléka
Úplně nejlepší je si udělat tyto mléka doma, ale najdete je i v obchodech. Toto mléko můžete používat všude tam, kde byste použili klasické mléko.
Jak si taková mléka udělat?
Zde máte recepty na ty mléka, které jsem vyzkoušela.
Mandlové mléko
Budete potřebovat 1 hrnek mandlí (můžete požít loupané i neloupané) a 1 litr vody. Mandle namočte aspoň na 4 hodiny do vody a poté je rozmixujte. Vhodný je vysokorychlostní mixer typu blender. Já používám přístroj Nutribullet. Po řádném rozmixování přecedíme přes plátýnko a zbylou masu mandlí usušíme a můžeme použít na pečení.
Kokosové mléko
Na litr vody budete potřebovat 1-2 hrnky kokosu. Vše dejte do mixéru (opět vysokorychlostní) a mixujte do doby, kdy se vytvoří na stěnách "kokosová smetana". Opět přeceďte před plátýnko a kokosovou drť uschovejte sušenou na pečení.
Mléko z lískových ořechů
Toto mléko mi chutná ze všech nejvíc. Budete potřebovat na 1 litr vody asi 150 - 200g lískových ořechů. Ořechy namočte do malého množství vody a nechte namočené přes noc. Ráno vodu slijte a propláchněte. Zalijte litrem vody a opět mixujte na co nejvyšší rychlost. Přeceďte přes plátýnko a ořechovou drť usušte a uschovejte.
Já si všechny drti ořechů suším a pak opět Nutribulletem namixuji na mouku a používám na pečení bezlepkového pečiva.
Pokud chcete mít mléko nějak ochucené, můžete do mixování přidat 1- 2 datle, špetku soli nebo javorový či jiný sirup.