Kineziotaping vyvinul japonský lékař a chiropraktik Dr. Kenzo Kase v 70. letech 20. stol. V 90. letech se technika dostala do Evropy, kde našla uplatnění ve fyzioterapii, sportovní medicíně i jinde. Jedná se o terapii pomocí pružných samolepících pásek aplikovaných na kůži, která Vás může ochránit před zraněním při sportu nebo pokud k němu již došlo, podpoří proces hojení. Kromě toho se využívá také ke korekci špatného držení těla či ortopedických vad, kam patří například zborcená nožní klenba nebo různé deformity palce.
Fytoterapie v kombinaci s tejpováním má mnohem větší účinek.
Nejčastější použití:
bolesti šlach a svalů
nestabilita kloubů
bolesti páteře
tenisový loket
bolesti po úrazech kloubů
syndrom karpálního tunelu
relaxace namožených, natažených nebo natržených svalů
stimulace oslabených nebo naopak uvolnění zatuhlých svalů
zredukování bolesti, otoků a modřin
korekční techniky - mechanické, fasciální, prostorové, funkční a další
lymfodrenáž
Účinky kineziologického tejpu:
zmírňuje bolesti
podporuje svaly v pohybu
uvolňuje nahromaděnou lymfatickou tekutinu
koriguje postavení kloubů
napomáhá při uvádění svalu nebo kloubu do správné polohy pro rehabilitaci
pomáhá slabým svalům tím, že je uvádí do normální polohy
zlepšuje kinestetické povědomí držení těla
Páska se musí aplikovat na čistou, odmaštěnou, oholenou a suchou pokožku. Lepí se vždy na protažený pohybový segment (například koleno, ruku apod.), čímž dochází k napínání měkkých tkání a kůže. Po navrácení pohybového segmentu do původní polohy se smrští i tejp a lze pozorovat jeho “zvrásnění". Toto zvrásnění působí nadzvednutí kůže, podkoží a vazivového obalu svalu, což má zvětšit prostor mezi těmito vrstvami a svalem. Zvětšením tohoto prostoru se docílí snížení tlaku lymfatické a krevní cirkulace, dále řady jiných elektrochemických změn a snížení tlaku na receptory. V důsledku toho má uživatel pociťovat citelné snížení bolesti.
Kineziotapy jsou zhotoveny ze 100% bavlny bez přídavku latexu a bez přídavku jakýchkoliv léků. Jsou charakteristické vyšší flexibilitou oproti klasickému tejpu, tudíž neomezují klienta v běžné denní činnosti ani při sportovním výkonu. Nalepený kineziotape působí tahem na sval a podkoží a vyvolává reflexní reakci nervových vláken, cév a lymfatických drah. Kineziotape v oblasti fyzioterapie dokáže tišit i dlouhotrvající bolest a přináší úlevu během akutních i chronických obtíží pohybového aparátu. Uvolňuje přetížené svaly a měkké tkáně a zároveň zvyšuje napětí oslabených tkání, čímž zvyšuje jejich výkonnost. Stimuluje lymfatický systém a tím snižuje otok měkkých tkání. Pomáhá při zánětlivých stavech pohybového aparátu. Využívá se v terapii dětí i dospělých. Oblíbený je v prevenci a terapii u sportovců pro podporu stability kloubů a podporu svalové koordinace.
Barevné odlišení kineziotapu nemá vliv na efekt terapie.
Působí pouze na principu japonské coloroterapie. Jen pro zajímavost k jednotlivým barvám kineziotapů:
růžová - opticky hřeje
modrá - chladí a mírní bolest
červená a černá - aktivuje
zelená - léčí
béžová/tělová - opticky splývá s kůží – klienti ji proto volí na místa, kde by byl barevný kineziotape nápadnější (šíje, lýtka, předloktí apod.).