Kraniosakrální systém je charakteristický svou rytmickou pohybovou aktivitou. Tento pohyb provází člověka, ale i obratlovce po celý život.
Kraniosakrální terapie (cranio=lebka, sakrum=křížová kost) je velmi jemná metoda, která velmi příznivě ovlivňuje psychický i fyzický stav a díky ní se odstraňují blokády, které brání pravidelným pohybům části vašeho těla v jejich rytmu.
Jak se provádí?
Provádí se v oblečení na lehátku vleže na zádech. Má nezanedbatelné účinky na zdraví těla i duše. Tato metoda zahrnuje práci na lebce, trupu i končetinách a je nesmírně příjemná. Dotek terapeuta je velmi jemný, kolem 2 - 5g. V některých případech je tlak o něco silnější. Klient může pociťovat teplo, brnění nebo jiné pocity kdekoliv na těle. Ve většině případech klient u terapie usíná.
Kdy je vhodné využít tuto metodu?
V prvé řadě je potřeba podotknout, že není náhradou za kvalitní lékařskou péči!
Při stresu, únavě a poruchách spánku
Při bolestech pohybového ústrojí, zad, páteře a kloubů
Při bolestech hlavy a migrénách
Při problémech s metabolismem a imunitním systémem
Při rekonvalescenci po operacích a úrazech
Při hormonální nerovnováze
Během těhotenství jako podpora a příprava na porod
Při rekonvalescenci po traumatickém porodu
U psychických potíží a depresivních stavů
Co mohu očekávat od této metody?
Po této proceduře většinou vnímáme hluboké uvolnění, zlepšuje se spánek a schopnost odpočívat. Ošetření nastartuje léčebný proces, který působí delší dobu po samotné terapii. Dlouhodobější praxe kraniosakrální terapie pomáhá nastolit trvalejší propojení mezi naším tělem, myslí a duší.
Pro koho je to vhodné?
Terapie je vhodná v jakémkoliv věku. Vzhledem k její jemnosti a integrujícímu působení je možné ji doporučit i pro práci s miminky. Je vhodná pro těhotné ženy (jako příprava ženy a miminka k porodu). Je možné pracovat s dětmi, dospívajícími, dospělými i seniory. Může být i velmi vhodnou podporující praxí pro umírající.
Kdy není tato metoda vhodná?
Není vhodná u onemocnění cévního systému (trombóza a embolie, aneurisma) a neurologického systému (čerstvý úraz hlavy, krvácení do mozku-cévní mozková příhoda, čerstvé poranění páteře, probíhající migréna)