Objednat se

Květen a srdce

Martina Mimrová

Květen je měsíc, kdy vše, co bylo zaseto a to i emoce, plány, zdraví, vztahy, je v rozpuku.

Pomalu nadvládu přebírá jeden z pěti prvků - oheň. Prvek oheň je přiřazen k létu a horku, kdy je příroda plná nové síly a srší energií. Můžeme vnímat, že jsme čilejší a živější, než tomu bylo v předchozích měsících. Vytváří teplo, barvu a vášeň v našem životě a pokud nemáme dostatek ohně, chybí nám i emocionální teplo.

K tomuto prvku patří červená barva, smích a řeč. Lidé, kteří tíhnout k nošení červeného oblečení mají srdce často oslabené. Jejich city jsou zraněné a potřebují věnovat mnoho lásky k uzdravení.

Srdce

Srdce je orgán velikosti pěsti a nacházejí se za plícemi a chrání ho žebra. Srdce je jako pumpa - jeho úkolem je dostat krev obohacenou o kyslík tepnami do celého těla. Když tam kyslík odevzdá, vrací se krev zpět k srdci žilami a odtud až do plic, kde potom odevzdá oxid uhličitý a nahradí ho dalším kyslíkem. Tento cyklus se opakuje neustále dokola.

Je životně důležité, aby bylo srdce zdravé a krevní oběh fungoval správně. Systém krevního oběhu je totiž ve spojení se všemi ostatními orgány a tkáněmi, a každá slabost se může okamžitě projevit. Podle čínské medicíny každá emoce, kterou nezpracujeme a nevyjádříme, posouvá naši energii do nerovnováhy. Srdci nejvíce škodí nedostatek lásky a sebelásky, citový chlad, nedostatek lásky v dětství, potíže s rodiči, milovanou osobou, vyčerpání a podrážděnost. Naše emocionální srdce se může odrážet ve srdečních obtížích. 

Potíže při vysokém zatížení a nerovnováze

 • Slabý a nepravidelný puls

 • Nízký nebo vysoký krevní tlak

 • Zarudnutí v obličeji nebo naopak popelavá bledost

 • Návaly horka a odpor k horku

 • Nespavost a příliš mnoho snů

 • Nechuť k sexu

 • Sklon k trombózám, infarktům či kornatění tepen

Stav srdce lze velmi snadno vypozorovat z obličeje a jazyka. Lidé, kteří mají srdce přetížené, budou mít červenou špičku nosu – jako klaun. Stejně zbarvená bude špička jazyka. Pokud je jazyk bledý, můžeme vidět problém ve slabém krevním oběhu.

Energie srdce je nejsilnější mezi 11-13 hodinou. Právě srdeční příhody se stávají právě kolem poledne. Oslabená energie je většinou mezi 23 – 1 hodinou. Proto je důležité v této době již spát. Srdce jinak pracuje „přesčas“ a jeho hlavní emocí bude hněv a úzkost.

Pokud se cítíte vyčerpáni a bez energie, možná jste v zimě málo odpočívali a nenabrali dostatek síly, tudíž je nyní vyčerpána i energie ledvin. Vpusťte si do života více lásky a učte se více milovat sami sebe. Potom bude i mnohem jednodušší přijímat životní události, umět se s nimi vypořádat, a tím také zlepšit fyzické srdeční obtíže.

Tipy pro posílení srdce

Strava
 • V teplých dnech si dopřejte saláty a ovoce (chladná jídla však nejsou vhodná pro zimomřivé lidi)

 • Omezte ostrá jídla, živočišné tuky, červené maso, mléčné výrobky, cukr, alkohol, káva

 • Vyhněte se tučným jídlům, především v pozdních večerních hodinách

 • Zařaďte do jídelníčku celozrnné potraviny, citróny (mají na srdce uklidňující účinky, zvyšují hladinu serotoninu, který podporuje zdravý spánek a duševní pohodu)

 • Vhodné potraviny - brokolice, petržel, hořčice, zelí, mandle, sezamová, slunečnicová a dýňová semínka, para ořechy, sušené fíky, luštěniny (fazole a čočka), olivy, bílé rybí maso, mák, zelená listová zelenina, jáhly, hnědá rýže, sušené meruňky a broskve, datle, avokádo, hroznové víno, kešu ořechy, chřest, křen, pórek, artyčoky, celer, vojtěška, okurky, vodní meloun a řasy

 • Vhodné jsou i potraviny hořké chuti jako třeba rukola. Pokud se však cítíte bez energie a oslabení, měli byste hořké potraviny konzumovat s mírou.

Bylinky a koření
 • Bylinné tinktury - Cordyceps, Jmelí, Ginkgo, Arnika apod.

 • Bylinné čaje - Heřmánek, Máta či Ginkgo s pampeliškou

 • Koření - Bazalka, která uklidňuje tělo a podporuje soustředění, Kayenský pepř, který povzbuzuje srdce a krevní oběh a podporuje důkladné trávení

Aromaterapie
 • Levandule, která eliminuje přílišné horko a uklidňuje ve chvílích, kdy jsme emocionálně vyčerpaní a ve stresu, pomáhá také mírnit křeče

 • Jasmín, který uvolňuje a emocionálně zahřívá, pomáhá budovat sebedůvěru

 • Neroli - uvolňuje napětí a uklidňuje

 • Ylang ylang, který je prospěšný při vysokém krevním tlaku a při bušení srdce

 • Růže - posilující lásku i sebelásku

 • Rozmarýn, který stimuluje krevní oběh a nízký krevní tlak a má i povzbuzující účinky při problémech s řečí

Cvičení

 Jsou vhodné zejména aerobikové a protahovací cviky a jóga. Nejvhodnější je třikrát týdně alespoň půl hodiny cvičit, aby se zvýšil tep, aniž byste se vyčerpali. Vhodné jsou dechové techniky, masáže či akupresura. Také můžete protahovat meridiány srdce tím, že se posadíte s doširoka rozevřenými koleny, chodidla se navzájem dotýkají. Záda držte rovně, nadechněte se a mírně se předkloňte. Během protažení vydechněte a zkuste tlačit kolena ještě více k podložce a hlavou se dotknout chodidel. Před protahovacími cviky se doporučuje alespoň deset minut provádět zahřívací cviky. Nikam nespěchejte, buďte v klidu a cvičte podle vašeho vlastního rytmu.

  Doplňky stravy

Skvělým doplňkem je Tablety s extraktem z jader vinné révy .

Extrakty ze semen vinné révy a listů zeleného čaje jsou přírodními antioxidanty, které se podílejí na potlačení volných radikálů. Přírodní antioxidanty nejsou jen štítem pro vaše srdce a nervovou soustavu, ale podporují i kondici vaší pokožky.

Přečtěte si celý článek o extraktu vinné révy

Pokud vás tento doplněk zaujal a chtěli byste si jej koupit a ušetřit 35% z katalogové ceny obraťte se na mě.

Napište mi na můj email

Poslat email