Podle tradiční čínské medicíny je základem dobrého zdraví rovnováha mezi energiemi Jin a Jang (tedy harmonie organismu)
Pokud je tato rovnováha narušena, je riziko onemocnění větší. Každému měsíci v roce je přiřazen orgán nebo tkáň, který je v daném měsíci citlivější a je potřeba mu věnovat větší pozornost. Leden tedy patří k elementu vody a orgánem přiřazovaný k lednu je močový měchýř.
Leden a zima
V zimě příroda odpočívá a nabírá nové síly. Tak i my bychom měli více odpočívat a dbát na své zdraví. Především se tedy zaměřit na močovou soustavu. Proto se vyvarujte chození bosky po studené zemi, prochladnutí, ale emocionálnímu rozpoložení, jako je strach a obavy.
Jak se projevuje nerovnováha?
napětí svalů podél páteře
napětí na zadní straně nohou a kyčlí
ischias a ústřel
pocit chladu u páteře a hýždí
tepající bolest hlavy
nadměrné nebo naopak nedostatečné pocení
suchost v kloubech a v celém těle
žízeň
pálení a řezání při močení
časté močení a nutkání na močení
krev v moči
podráždění a vztek (často na partnera)
strach (v oblasti vztahů)
silná citlivost, záchvaty pláče, nedůvěra a hluboká deprese
Jak posílit funkci močového měchýře?
Omezte cukr
Snažte se omezit slazené nápoje a to i umělým sladidlem, vyhněte se sladkostem a cukrovinkám. Pokud máte chuť na sladké, vezměte si kus ovoce. Vhodné jsou borůvky či brusinky - čerstvé nebo sušené mrazem.
Dodržujte pitný režim
Zvyšte pitný režim, aby tekutina odplavila bakterie, které způsobily zánět. Pitný režim by měl mít ale kvalitní, tzn. čistá voda nebo bylinné čaje (kopřiva, vrbovka, černý bez, brusinky, lichořeřišnice, medvědice, přeslička, svízel či bříza) Vhodné jsou také bylinné tinktury - např. z pupenů borůvky brusnice, březových pupenů, vrbovky, lichořeřišnice, přesličky. Nezapomeňte určitě vše konzultovat se svým lékařem!
Buďte v teple
Jak nám říkaly babičky - "oblékni se, táhne ti na cemr"
Žádné krátké sukně, odhalené nohy či záda!
Pokuste si zajistit teplo od nohou a oblékejte se podle počasí. Myslete na to, že smyslovým orgánem močového měchýře jsou uši, takže i je udržujte v teple - noste čelenku nebo čepici.
posílení močového měchýře stravou
Zařaďte potraviny slanější chuti
Vhodné jsou polévky - zeleninové nebo masový vývar s velkým podílem zeleniny.
Zařaďte fazole (např. adzuki), hrách, ječmen a pohanku, vepřové maso, datle a mořské řasy (kombu, wakame či nori).
Vyhněte se alkoholu.
Aromaterapie, fytoterapie a masáže
Využijte účinky aromaterapie pomocí éterických olejů - bergamot, cedr, bazalka, muškát, jalovec, santalové dřevo. Působí antibakteriálně a tím hojí zánět a infekci močového systému. Éterické oleje můžete použít do aroma difuzéru nebo aplikovat přímo na bod v podbřišku (3 prsty pod pupík) a vmasírovat,
Vhodnou prevencí je masáž především nohou a zad, kdy se aktivuje meridián močového měchýře. Při akutním zánětu však již masáž vhodná není.
Fytoterapie je pomoc bylinek. Buď ve formě čajů nebo ve formě bylinných obkladů.
Pokud chcete více informací o bylinných obkladech, o stravě (recept navíc) a o podpoře močového měchýře, přečtěte si článek Jak posílit močový měchýř
Snažte se předcházet nemoci. Prevence je důležitá!