Objednat se

Listopad a plíce

Martina Mimrová

Listopad - období, kdy se příroda pomalu ukládá ke spánku. I my bychom měli zpomalit, zklidnit se a více souznít s naší duší. Pokud tělo v této době přetěžujeme, může být oslabené a na jaře nás může čekat jarní únava.

Podle čínské medicíny jsou v listopadu nejvíce ohroženy a oslabeny plíce. Proto bychom měli právě plicím věnovat pozornost. Plíce přijímají ze vzduchu čisté čchi a rozdělují ji po celém těle, aby tkáně mohly být vyživeny a fyziologické procesy fungovaly. Vydechováním se zbavují již nepotřebné čchi. Zkrátka staré bývá nahrazováno novým.

Plíce jsou nejaktivnější mezi 3. a 5. hodinou ranní. Pokud máte energii plic v nerovnováze, může se stát, že se probudíte ze spánku právě v tuto dobu. V tuto dobu nejčastěji můžete trpět záchvaty kašle.

Jaké jsou příznaky nerovnováhy plic?

  • Dušnost

  • Kašel

  • Ztížené dýchání

  • Bolesti v oblasti hrudníku

  • Astma

  • Alergické reakce

  • Záněty v krku a průdušek

  • Lupenka

  • Ekzémy

  • Suchá pokožka

  • Nadměrné nebo naopak nedostatečné pocení

Podle Číňanů jsou původci nerovnováhy energií nevyjádřené a nezpracované emoce (stres, melancholie, chronický smutek) a zároveň tato nerovnováha ovlivňuje psychiku a může způsobit pocity jako např. neustálý smutek, pesimismus, melancholie, úzkosti, deprese, nuda, apatie, absence inspirace, neschopnost vypustit či něco "rozdýchat" nebo svíravý pocit, že nemůžeme volně dýchat.

Jak na posílení plic?

Strava

Zařaďte do jídelníčku houby Shiitake, mrkev, hrušky, bílá řepa, čínské zelí, ředkvičky. Vyhněte se sladkostem, mléčným výrobkům a pomerančové šťávě, které zakyselují a zvyšují produkci hlenu. Chceme-li se vyhnout nachlazení, konzumujme masové vývary a zeleninové polévky s luštěninami, dostatkem pórku, cibule a koření. Omezujeme konzumaci kávy a černého čaje.

Vhodné je vše tepelně upravit.

Bylinky

Vhodné bylinky pro posílení plic jsou mateřídouška, černý bez, sléz, jitrocel, kopřiva, měsíček. Funkci plic posilují také bazalka a máta peprná. Ženšen naopak podpoří zvlhčení suchých plic.

Éterické oleje

Zlepšují dýchání a uvolňují pocit přetížené hrudi. Jsou to třeba eukalyptus, máta peprná a tea tree. Proti podzimním splínům nám může pomoci překrásně uklidňující vůně kadidla, ylang-ylang nebo santalového dřeva.

Reflexní masáž

Dopřejte si reflexní masáž plosek nohou i rukou, kde se nachází plošky pro posílení plic.

Cvičení

Zaměřte se na správné dýchání, především na čerstvém vzduchu.

Cvičte jógu. Jógové ásany zlepšují kapacitu plic a posilují je a dechová cvičení mohou zase pomoci odstranit hlen z dýchacích cest. Slouží tedy jako účinná detoxikace. Nejlepší čas na cvičení jógy je před východem slunce, tělo tak dostane tolik potřebnou energii na celý den.

Zde máte 4 cviky, které můžete vyzkoušet.