Každého nás občas brní ruce nebo nohy. Nejčastěji se pocity mravenčení, píchání nebo brnění vyskytují na prstech končetin a i když se jedná o velmi nepříjemný pocit, nemusí to vždy znamenat závažný problém.
Každý člověk zná jistě ten pocit, když si přeleží ve spánku končetinu, nebo při sezení, nebo při nějaké dlouhodobě trvající pozici, že potom cítí, že mu končetina nefunguje, nic v ní necítí, anebo vnímá slabý elektrický proud, pocit mravenčení, brnění.
Je to tím, že příslušný nerv byl utlačen a nervové vzruchy z mozku nemohly přicházet k cílovému orgánu, a tak byla přerušena jeho funkce. Poté, co se tlak na nerv uvolní, funkce se zase obnoví a vše se dostává do normálu.
Horší situace nastává, když pocity brnění přicházejí často, anebo neustupují.
Pojďme tedy projít ty případy, kdy může dojít k brnění končetin.
Skřípnutý nerv - Brnění rukou a nohou je často způsobeno skřípnutým míšním nervem v páteři. Tento stav může vzniknout v důsledku poranění páteře (nejčastěji výhřezem meziobratlové ploténky, která tlačí na míšní nerv), při zánětech, nádorových onemocněních a dalších stavech.
Jedovaté látky - Pokud sníte nějakou jedovatou (toxickou) látku nebo pokud se vám nějaký toxin dostane do těla přes kůži, může to vyvolat brnění nebo mravenčení nohou či rukou. (např. arzén, rtuť, Fridex apod.)
Alkohol - Alkohol je jed a může poškodit nervovou tkáň. Konzumace nadměrného množství alkoholu může vyvolat druh periferní neuropatie. Toto onemocnění může způsobit bolest, brnění a mravenčení v končetinách (rukou a nohou).
Úzkost - Lidé kteří trpí úzkostí mohou začít hyperventilovat (zrychleně dýchat), což může způsobit mravenčení a brnění nohou či rukou.
Těhotenství - Brnění končetin také často trápí těhotné ženy. Je to dáno tím, že rostoucí děloha s vyvíjejícím se plodem tlačí na nervy, které inervují dolní končetiny, což způsobuje mravenčení a brnění.
Poškození z opakovaného namáhání - Poškození z opakovaného namáhání může vyvolat brnění končetin, zejména rukou. Toto onemocnění vzniká v případě, kdy opakovaně, příliš dlouho a bez odpočinku provádíte nějaký pohyb. Nejčastěji postihuje: zápěstí a ruce (např. syndrom karpálního tunelu), předloktí a lokty (např. tenisový loket, golfový loket), krk a ramena (např. syndrom zmrzlého ramene)
Nedostatek vitaminů skupiny B - tento nedostatek se podílí na rozvoji neuropatií.
Ekzém - Při zánětu kůže jsou drážděna nervová zakončení v kůži, což se projevuje svěděním až brněním, celkově nepříjemnými pocity.
Poruchy funkce štítné žlázy a nedostatečná funkce ledvin - zde se mohou objevit neurologické příznaky, jako je právě brnění končetin.
Cukrovka - diabetická neuropatie. Nervy jsou totiž vyživovány malými cévkami, které se při cukrovce poškozují a uzavírají. To následně vede i k poškozování nervů. Tyto potíže se typicky projevují brněním konců končetin, bolestmi a poruchami citlivosti.
Autoimunitní choroby - Brnění rukou a nohou mohou způsobovat i některá autoimunitní onemocnění, což jsou choroby, kdy tělo útočí proti vlastním buňkám a tkáním. Mezi tyto choroby patří: systémový lupus (SLE), celiakie, revmatoidní artritida
Roztroušená skleróza - Roztroušená skleróza (RS, sclerosis multiplex) je závažné onemocnění, které postihuje mozek a míchu. Mezi časné příznaky roztroušené sklerózy patří brnění končetin, zejména nohou. Řada lidí pociťuje brnění či mravenčení v končetinách ještě předtím, než je u nich roztroušená skleróza diagnostikována. Další příznaky RS - poruchy zraku
bolesti
křeče (spazmy)
únava
závrať
poruchy rovnováhy
potíže s močovým měchýřem (hyperaktivní močový měchýř, inkontinence, apod.)
poruchy sexuálních funkcí
kognitivní poruchy (například poruchy paměti, apod.).
Pokud vás brnění nohou nebo rukou trápí dlouhodobě a stav se nezlepšuje, měli byste vyhledat lékařskou pomoc.
Kromě všech příznaků také lékaře informujte o všech lécích a doplňcích stravy, které pravidelně užíváte.
Příčin brnění končetin je celá řada a některé mohou být signálem závažného onemocnění, jako je například cévní mozková příhoda, diabetes nebo roztroušená skleróza.