Fazolky Mungo využívá hlavně čínská a indická kuchyně. V indické kuchyni se často pojí s kurkumou, koriandrem, kmínem a zázvorem, což působí příznivě na trávicí soustavu. V tradiční čínské medicíně se fazolky mungo využívají pro terapeutické účely jako je detoxikace těla a snížení horkosti. Mají schopnost snižovat hladinu špatného cholesterolu, postarají se o poškozené cévy, čistí je a zvyšují krevní oběh. Fazolky mungo pomáhají proti kardiovaskulárním chorobám a vysokému krevnímu tlaku.
Mungo obsahuje řadu účinných látek - omega 3 a omega 6 kyseliny, kyselina pantothenová a listová, minerální látky jako hořčík, železo či vápník, vitamíny (A, B, C, E a K), betakaroten, bílkoviny, vláknina nebo polysacharidy. I když obsahuje sacharidy, zvyšuje hladinu cukru v krvi jen pozvolna. Fazolky mungo jsou tedy vhodné i pro diabetiky. Mohou je konzumovat i celiaci (alergie na lepek) nebo těhotné a kojící ženy.
Zařaďte mungo, pokud chcete zhubnout. Má totiž pozitivní vliv na vyprazdňování a celkově podporuje trávení. Dodává pocit sytosti a tím podporuje hubnutí.
Působí preventivně proti infarktu a mozkové příhodě.
Udělejte si výbornou polévku
Suroviny:
150 g fazolí mungo
cibule
řepkový olej
1-2 stroužky česneku nebo lžička sušeného
kousek řasy Wakame
1 zeleninový bujon
sůl, barevný pepř
300 g mraženého hrášku
čerstvá máta (malý svazek)
Postup:
Mungo namočte přes noc do vody. Rychleji se uvaří a je lépe stravitelné.
Cibuli nakrájejte na kostičky a osmahněte do zlatova. Pak přidejte nasekaný česnek a ještě chvilku restujte. Zalijte 1,5 litru vody, přidejte propláchnuté mungo řasu wakame a vařte asi 30 minut - do změknutí munga. Jakmile změkne, přidejte bujon, osolte a vařte ještě 10 minut.
Na konec přidejte rozmrazený hrášek (stačí přelít horkou vodou), mátu a pepř a rozmixujte na hladký krém. Dochuťte podle potřeby solí.
Na talíři můžete ozdobit polévku kysanou smetanou. Pokud chcete mít polévku pro terapeutické účely, smetana by měla být sójová (mléčná by mohla oslabovat slezinu).
Chuť této polévky mě velmi překvapila. Máta dodává příjemnou specifickou chuť. I když je venku neskutečné vedro, tak se při jídle vůbec nepotíte. Má lehce ochlazující účinek.