A je tady poslední měsíc v roce a také poslední orgán o kterém jsme nemluvili.
A to je tlusté střevo.
Právě v prosinci je tlusté střevo nejvíce ohrožené. Na konci roku v přírodě převládá prvek kovu, k němuž podle tradiční čínské medicíny náleží plíce a tlusté střevo. Tyto dva orgány jsou spolu úzce propojeny. Oslabení imunity ve střevech se pak projevuje často právě zánětem horních cest dýchacích. Ekzémy, akné a další kožní obtíže jsou zrcadlem zdraví tlustého střeva nebo slabosti plic. Proto nestačí kůži léčit mastičkami, ale kořeny problémů hledat v těle.
Podle čínské filozofie jsou původci nerovnováhy energií nevyjádřené a nezpracované emoce a tím je ovlivněna psychika a objevují se pocity jako například neustálý smutek, pesimismus, melancholie, úzkosti, deprese, apatie, neschopnost vypustit stará zranění, cynické chování, jednostranný způsob vidění věcí, potřeba kontrolovat druhé až touha je ovládat.
Jak se projevuje nerovnováha energie tlustého střeva?
průjem nebo naopak zácpa
nadýmání
silně a nepříjemně zapáchající stolice
bolesti a otoky ve spodní části břicha
ztráta břišního napětí
tělesný zápach
zánět slepého střeva
hemoroidy
zhoršená paměť a koncentrace
mastná a aknózní pleť
alergie
migrény
chronická únava
Tlusté střevo je nejaktivnější ráno mezi 5. a 7. hodinou
Pokud v tuto dobu vstáváte a pravidelně se na toaletě vyprazdňujete, děláte pro své střevo jen to nejlepší. Orgány i naše celé tělo mají totiž v oblibě pravidelnost a rytmus.
Jak posílit tlusté střevo?
Zaměřte se na stravu
Zařaďte do svého jídelníčku rýži, jáhly, oves, fazole adzuki, lilek, květák, celer, čínské zelí, kukuřici, okurky, fíky či med. Aby bylo tlusté střevo průchodné, je potřeba jej také vyčistit. Nejdůležitější složkou potravy pro vyčištění tlustého střeva a péči o ně je vláknina. Číňani tvrdí, že naši čchi ztrácíme, když jíme rafinované potraviny a potraviny s malým množstvím vlákniny. Pak se v těle tvoří jedovaté látky a zatěžují systém, tělo pak vstřebává toxiny z tlustéhgo střeva, což poškozuje játra. Vláknina je totiž nutná k urychlení procesu vyměšování a pokud jí není v jídelníčku dostatek, obsah střeva stagnuje a proces onemocnění může začít. Vynechejte mléčné výrobky a sladkosti (obzvláště pokud jste zahlenění), které nejsou pro střevo příznivé, neboť jsou kyselé a příliš zahleňují. Navíc lidé s vyšší citlivostí mohou trpět průjmy a nadýmáním. Vyhněte se také škodlivým návykům jako je např. kouření, nadměrné pití kávy, černého čaje (kofein může být zodpovědný za žaludeční obtíže, vředy a poruchy trávení, zácpy či naopak průjmy), červeného vína a užívání kakaa, které v plicích způsobují horko a sucho. U kuřáků je navíc velkou nevýhodou i výskyt nikotinu ve slinách, což značně ztěžuje proces trávení. Dbejte také na pravidelnost jídel a hlavně nezapomínejte na snídani. Je potřeba, aby byla energie z plic propojena s čchi ze sleziny, která vznikne při trávení potravy.
Jaké bylinky či koření jsou vhodné?
Jedním z nejvhodnějších prostředků k posílení energie tlustého střeva jsou bylinné čaje z mateřídoušky, heřmánku, řepíku, slézu, máty, fenyklu nebo kontryhelu. Z koření jsou velmi vhodné černý pepř, muškátový oříšek, hořčice a ředkev daikon. Pokud vás trápí záněty střeva, pomoci může šťáva z aloe vera, které svými hojivými účinky zklidňuje střevní stěnu. Je však spíše chladné povahy, proto pokud jste náchylní na chlad, nezapomeňte zařadit také potraviny prohřívacího charakteru.
Podpora tlustého střeva pomocí aromaterapie
Jedním z nejvhodnějších olejů, který pomáhá při zánětech v trávicím traktu, je heřmánek. Ulevuje při průjmech, uklidňuje a uvolňuje křeče. Dalším pomocníkem je také fenykl, který uvádí trávicí soustavu do rovnováhy. Povzbuzuje tok energie v tlustém střevu, čímž působí proti nadýmání a uvolňuje křeče.
Z dalších podpůrných olejů můžeme jmenovat rozmarýn povzbuzující činnost střeva, zklidňující levanduli a neroli nebo tea tree a eukalyptus.
Vhodná je masáž či reflexní terapie
Můžete využít Su-jok terapii, kdy se využívá plošek na ploskách nohy či dlaních.
Masáž břicha je v této době také vhodná.
Také můžete vyzkoušet masáž ve sprše pomocí jemného kartáče či masážní žínky. Masírujte ruce od prstů po podpažní jamku (oblast meridiánu tlustého střeva)
Cvičte a dýchejte
Pro tlusté střevo je skvělá jóga! Pokud necvičíte jógu, zkuste navštívit nějakou lekci jógy vedenou zkušených instruktorem.
Myslete na správné dýchání, především do břicha.
Můžete také vyzkoušet očistu těla pomocí Ajurvédské metody Šankprakšalana
Trvá 4-6 hodin a spočívá v pití slané vody a speciálního cvičení a následným vyprázdněním střeva. Provádí se od rána a končí přibližně dobou oběda. Po jedné kůře dosáhneme očistného účinku zažívacího traktu odpovídající několikadenním půstu.
POZOR na kontraindikace této metody! Pokud máte žaludeční vředy, průjem, akutní zánět tlustého střeva, akutní zánět slepého střeva či závažné onemocnění (tuberkulóza nebo rakovina) raději si tento způsob očisty odpusťte.