Tradiční čínská každodenní snídaně, kterou v Číně začínali svůj den už před mnoha tisíci lety.
Je vhodná jak při detoxikaci a pročištění, tak při rekonvalescenci, dále při průjmech a jiných akutních či chronických trávicích obtížích. Je vhodná i pro děti, seniory či těhotné ženy. Mírně odvodňuje, zbavuje škodlivin a preventivně působí proti ledvinným kamenům.
Jak si správně připravit kaši?
Potřebujeme hrnek rýže (dlouhozrnná, kulatozrnná či celozrnná) a 6 - 8 hrnků vody nebo rostlinného mléka. Nepoužívejte živočišné mléko! Způsobuje zahlenění a zakyselení střev, a tím vytvářejí vhodné prostředí pro bakteriální a plísňové kolonizování jejich sliznice. Tak dochází k rozvoji chronických infekcí, únavě, bolestem hlavy, psychickým problémům, nevýkonnosti a v neposlední řadě k poruchám vstřebávání vápníku, vitaminů a dalších důležitých molekul.
Vaří se 4-6 hodin v přiklopeném hrnci. Lze použít slow cooker nebo crockpot, kde se nastaví teplota a doba varu. Technika pracuje za vás a vy můžete v klidu spát. Ráno máte kaši hotovou.
Do základu rýže můžete přidat posilující přísady podle chuti. Buď chcete kaši na sladko nebo na slano.
Kaši podáváme nejlépe čerstvou, ale můžeme ji i skladovat v lednici několik dní a ohřívat jí s přidáním vody.
Kaše na slano
Do základu dejte vařit bylinky, luštěniny, maso nebo zeleninu,
Fazole adzuki - otoky, dna, močopudné vlastnosti
Karotka - podporuje trávení, eliminuje nadýmání
Kotvičník vodní - tonizuje ledviny, posiluje kolena a bedra
Sladkou rýži koupíte v prodejnách zdravé výživy. Je to speciální druh rýže, který obsahuje více proteinů. Je přirozeně sladká a lepivá,
Pokud nemáte pomalý hrnec, vařte velmi pozvolna 4 hodiny v přiklopeném hrnci
Přísady si zvolte podle chuti. Já jsem zvolila lžíci vlašských ořechů, lžíci slunečnicových semínek, lžičku ořechového másla (já jsem zvolila mák a kokos), 2 datle jujube a 1 jablko.
Hotovou kaši si ozdobte podle chuti
Já jsem si kaši posypala sezamovým semínkem, mandlemi a agávovým sirupem.