Objednat se

Srpen a trojitý ohřívač

Martina Mimrová

Dle čínské medicíny patří srpen třem ohřívačům a souvisí s termoregulací organismu. Tři ohřívače nejsou orgánem jako takovým, na první pohled se může zdát, že nepotřebuje nikterak významnou péči. Opak je však pravdou. Trojitý ohřívač představuje proudy energie v nás, které jsou vysílány do jednotlivých orgánů. A právě skrze orgány bychom měli energii posilovat, abychom lépe zvládli podzimní a zimní období.

Trojitý ohřívač se dělí na tři části

Horní ohřívač

Nachází se mezi klíční a hrudní kostí a zasahuje až k bránici. Souvisí především s činností plic a srdce. Číňané této energii říkají ,,mlha", neboť stejně jako mlha tato čchi padá zeshora do celého organismu a prostupuje jím.

Střední ohřívač

Začíná v žaludku a bránici a končí v oblasti pupíku, ale vystupuje až po čchi horního ohřívače. Souvisí s trávicími procesy spojenými s činností sleziny, žaludku, ale i jater a žlučníku.  Číňané jej nazývají mokřaď (bažina) právě proto, že zde se zkonzumovaná strava rozkládá a proměňuje. Řídí tedy přeměňování. Proto je tak důležité dbát na správné trávení a pečovat o naši slezinu.

Dolní ohřívač

Nachází se v oblasti pupíku a sahá až po kostrč. Je funkčně spojen s ledvinami, močovým měchýřem, tenkým a tlustým střevem. Napomáhá dalšímu oddělování čistého od nečistého s tím, že se tvoří konečné odpadní produkty jako moč a stolice. Podílí se také na jejich posouvání směrem dolů a na následném vylučování. Dolní ohřívač je proto přirovnáván ke kanálu a lze tedy říci, že řídí vylučování.

Hlavní funkce trojitého ohřívače

REGULACE IMUNITNÍHO SYSTÉMU A POSÍLENÍ NAŠÍ OBRANYSCHOPNOSTI

ROZVÁDĚNÍ ENERGIE PO TĚLE

REGULACE TĚLESNÉ TEPLOTY A TRANSPORT TEKUTIN

VLIV NA ČINNOST ENDOKRINNÍHO SYSTÉMU

Co se děje při nerovnováze trojitého ohřívače?

Imunitní systém - mnohem větší zranitelnost vůči vnějším patogenům, ať už jsou jimi viry, bakterie či např. klimatické vlivy (chlad, vítr, horko, apod.)

Disharmonie trojitého ohřívače však může stát i v pozadí autoimunitních onemocnění.

Rozvádění energie čchi - chronická únava, nespavost, deprese či skleslost, motání hlavy a další nepříjemné projevy

Regulace teploty a tekutin - časté problémy s krevním oběhem (projevující se např. studenými končetinami, návaly horka apod.), ale též s lymfatickým systémem, kdy se objevují různé otoky.

Endokrinní systém a vliv na - nadledvinky, štítnou žlázu, vaječníky, epifýzu, brzlík, hypofýzu, hypothalamus a další.

Další fyzické potíže jsou: nadýmání, pocity plnosti, špatné trávení, kručení ve střevech, kašel, pocity dušnosti, potíže s močením (zástava nebo naopak časté močení), průjem či zácpa.

Aktivita trojitého ohřívače je nejvyšší v době 21 – 23 hodin a nejslabší je v čase 9-11 hodin dopoledne. Ve večerních hodinách bychom neměli dělat nic pro aktivaci: nekouřit, nepít kávu, alkohol, nejíst, nesledovat TV či počítač.

Typy na posílení trojitého ohřívače

Strava

Podle TČM - Čím je venkovní teplota nižší, tím teplejší je jídlo. Čím je venkovní teplota vyšší, tím je jídlo studenější a chladnější.

Protože ještě úplně léto neskončilo, zaměříme se tedy na potraviny při vyšších teplotách.

Zařaďte tedy do jídelníčku neutrální a ochlazující potraviny.

Z neutrálních jsou vhodné hrách, čočka, fazole adzuki, cizrna, sója, kukuřice, celozrnná rýže, brambory, mrkev, olivy, paprika, polníček, dýňová semínka a ořechy. Osvěžující účinky mají především potraviny jako tofu, fazole mungo, artyčoky, avokádo, brokolice, řapíkatý celer, celer, cuketa, čekanka, chřest, kapusta, okurka, rajče, ředkvička, špenát, štěrbák, kysané zelí, žampiony, angrešt, banány, brusinky, citrony, pomeranč, grep, hrušky, jablka, jahody, kiwi, mango, melouny, papája a rybíz. Nejen, že ochlazují, ale obsahují mnoho vitamínů, které podporují krvetvorbu a správný krevní oběh.

Dbejte i na pitný režim. Nejvhodnější je čistá voda, voda s bylinkami (máta, chryzantéma) či s citronem a bílý čaj. Pro osvěžení určitě doporučujeme zvolit zelené čaje, zejména japonské, neboť mají chladnou povahu.

Čaje a koření

Dopřejte si mátový čaj, kopřivový, ze smetanky nebo chryzantémy.

Pokud nastanou chladnější dny, využijte zázvor, který prokrvuje orgány a zároveň posiluje imunitní systém, cayenský pepř povzbuzující srdce, krevní oběh a trávení, rozmarýn, majoránku, kmín, fenykl, kurkumu nebo skořici.

Aromaterapie

Prospěšné nám mohou být také esenciální oleje bylin s harmonizujícími účinky.

Cypřiš - reguluje krevní oběh a pomáhá při křečích (i menstruačních), zároveň posiluje duši a čchi, uvolňuje dech a pomáhá nám zbavovat se starého, aby nové mohlo dovnitř. Pomáhá tělu zbavit se toxických látek, působí proti depresím, které mohou být způsobeny utlačováním od jiných lidí.

Máta, Citron a Levandule - mají ochlazující účinky

Zázvor a Skořice - mají naopak prohřívací účinky v chladných dnech

Pohyb

Velice vhodná jsou také cvičení zaměřená na vnímání energie v těle a propojování různých částí (čchi-kung). Prospěšné může ovšem být i pilates.

Také je vhodná jóga hormonální nebo vitální.

Právě pro srpen je vhodná pozice motýlka (nebo jen překřížené nohy) + překřížené paže před hrudníkem a rukama uchopit opačná kolena, pak přejít do předklonu s uvolněnou hlavou


Psychika a masáže

Zajděte si na své oblíbené místo a relaxujte. S každým nádechem se propojte s přírodou. Pokud vás trápí obtíže spojené se štítnou žlázou, právě teď je ta nejvhodnější doba, kdy jí pomoci. Jednoznačně jí prospěje pravidelná masáž krku (směrem od brady dolů ke klíčním kostem) a pokud rádi zpíváte, směle do toho! Zpíváním totiž rozvibrujete energii krční čakry a harmonizujete ji tak.

Prospěšná je lymfatická masáž celého těla nebo reflexní masáž, která uvolní svaly a zbaví stresu. Vhodná je i meridiánová masáž trojitého zářiče (ruka).

Začněte s otužováním

Je to nejstarší metoda, jak posílit imunitní systém. Začněte třeba koupáním v potoce nebo střídavou sprchou. Poté se zahřejte pohybem nebo třením těla ručníkem. V chladnějších dnech pomůže nastartovat termoregulaci saunování s následným postupným ochlazováním.

Srpen je měsíc spojený s vysokými teplotami, z čínského pohledu to je přechodné období mezi elementem ohně a země.

Zpívejte, tančete a radujte se v přírodě, dokud jsou krásné dny.