Objednat se

Říjen a žaludek

Martina Mimrová

V říjnu se již příroda chystá k zimnímu spánku. Ptáci odlétají za teplem a krajina se nádherně zabarvuje. Je to čas, kdy více odpočíváme a vnitřně rozjímáme. Abychom se cítili v pohodě, je potřeba se v tomto období zaměřit na orgán, který je v říjnu nejaktivnější a to je žaludek.

Podle čínské medicíny je žaludek důležitým orgánem příjmu potravy a přeměny potravy v energii. Potravu rozkládá a odděluje ji na čistou a nečistou. Čistou část dostává slezina a a nečistou část posílá do střeva a následně je vyloučena. Pokud jsou tyto fáze v pořádku, nemáme se zažíváním potíže. Jakmile jsou tyto procesy v nerovnováze, mohou se objevit různé nepříjemné příznaky.

Fyzické příznaky při nerovnováze energie v žaludku

  • Pocit těžkosti v oblasti žaludku

  • Bolest v žaludku

  • Nadýmání

  • Zácpa

  • Žaludeční vředy

  • Pálení žáhy

  • Říhání nebo časté škytání

  • Pocit chladných nohou

  • Zánět žaludku (gastritida)

  • Afty

  • Otoky

  • Nevolnost až zvracení

Příčiny nerovnováhy energie žaludku

  • Stres, hněv a nevyjádřené emoce - důsledkem je neustálý neklid, nejistota, touha po soucitu, nesnášenlivost a kritické chování, věčná nespokojenost

  • Nevhodná strava - např. všechna pálivá, ostrá, pikantní, kořeněná, smažená, pečená, tučná jídla a samozřejmě alkohol.

Jak udržet energii žaludku v rovnováze?

Strava

Žaludek je nejaktivnější mezi 7 a 9 hodinou. Tedy nejvhodnější doba pro dobrou snídani. Protože žaludek potřebuje ráno zahřát, dopřejte mu teplou snídani v podobě kaše. Ideální je pravidelnost jídla a snídani mít jako nejdůležitější! Není vhodné hladovění nebo naopak přejídání.

Více o stravě najdete v článku Stravou k lepšímu zdraví.

Nezapomeňte také, že trávení začíná již v ústech. Proto každé sousto důkladně rozžvýkejte, zhltnuté kusy jídla jsou pro žaludek hůře zpracovatelné.

 Posilující potraviny pro žaludek jsou jáhly, kořenová zelenina a hlízy, které podporují navíc i slezinu, bílá řepa, dýně a sladké brambory bohaté na vitamín A, sodík a vápník. Další vhodné pro podporu energie žaludku jsou meruňky, jablka, třešně, datle, hroznové víno, broskve, hrušky, švestky, maliny. Ovoce by mělo být alespoň krátce podušené v páře, aby bylo pro tělo lépe stravitelné. Dále vlašské ořechy, zelený salát, okurky, špenát, rýže brambory, fazole mungo, cizrna, vepřové a jehněčí maso.

Udělejte si polévku ze slzovky. Recept najdete FB stránce ZDE

Bylinky a čaje

Skvělou volbou na ranní nevolnosti a potíže s žaludkem je odvar z datlí jujube a zázvoru. O tom jsem psala na FB stránce a podívat se ZDE

Pokud pociťujete horkost v žaludku, dopřejte si silný čaj z máty peprné, fenyklu, slézu, kontryhele, řepíku, lékořice nebo heřmánku.

Akupresura a masáže

Reflexní body najdete na plosce nohy i dlaních. Dopřejte si tuto masáž.

Můžete si masírovat oblast solar plexus.

Aktivujte Bod dlouhověkosti. Klikněte na obrázek.

Pohyb

Pokud nejste zvyklí cvičit, cvičte zpočátku pozvolna, dopřejte si procházky na čerstvém vzduchu a věnujte pozornost správnému dýchání.

Cvičte jógu. Můžete si zajít do některých jógových studií nebo můžete využít cviky, které jsou vhodné na dobré trávení.

Můžete také zkusit tento cvik z orgánové sestavy.

Sedněte si na paty, páteř držte vzpřímenou, vzpažte obloukem přes upažení. Ruce nad hlavou propleťte a otočte dlaněmi vzhůru. Mírně se zakloňte. S každým nádechem se vytahujte výš. Pak se uvolněte s výdechem a léčivým zvukem „čuuu“.

Meditujte, objímejte se, hlaďte se nebo se nechte masírovat. Vše, co vás zbaví stresu!

Při meditacích můžete využít prstové jógy, tzv. mudry (Slovo mudra pochází ze sánskrtu a označuje tisíce let starou indickou techniku, s níž lze ovlivňovat energetické proudění v těle. Stará učení tvrdí, že s pomocí muder je možné léčit energetické nerovnováhy a jejich prostřednictvím i nejrůznější tělesná a duševní trápení.)

Mudra Pušan Mudra Rudry Mudra Matangi Mudra Prithvi