Jídlo jako lék
Slovo Milana Schirlo (terapeuta čínské medicíny)
Tradiční čínská medicína byla po celou dobu své existence hlavně medicínou preventivní. Jejím prvořadým cílem bylo vždy udržovat u člověka harmonii mezi Yin a Yangem a snaha o zachování dostatku životní energie do co nejvyššího věku. K dosažení tohoto cíle používala a stále používá metody jako: tělesná cvičení, dietetika a doporučení zdravého životního stylu. Pokud se člověk ocitne v nerovnováze, tak potom využívala i akupunkturu, různé druhy masáží, baňkování a hlavně fytoterapii (bylinkářství). Tradiční čínská dietetika je systém stravování vycházející z čínské filozofie. Strava by měla být jednoduchá, pestrá a neměla by vytvářet hlen. Důležitá je též pravidelnost a klid při jídle.
Co je chuť potravin a jaký má směr?
Chuť náleží k základním orgánům (Ledvinám, Plícím, Slezině, Játrům, Srdci) v našem těle a podporuje jejich činnost. Ale pokud strava není vyrovnaná, může přemíra potravin s jednou určitou chutí narušit harmonický koloběh energie v našem těle.
Kyselá chuť stahuje dovnitř a dolů a náleží k Játrům a Žlučníku. Tato chuť potravin se využívá u nadměrného pocení, výtoků, výřezu orgánů, u průjmu (například: ocet, petržel, kuskus, špalda, výhonky luštěnin, ibiškový čaj, šípkový čaj, meduňkový čaj, šampaňské).
Hořká chuť směřuje dovnitř a dolů, vysušuje, ochlazuje, snižuje krevní tlak, horečku, zmírní překyselení žaludku. Tato chuť patří k Srdci a Tenkému střevu (například: celerová nať, chmel, pampelišky, růžičková kapusta, žito, hlávkový salát, pelyněk).
Sladká chuť má směr mírně nahoru, uvolňuje, vyživuje a patří ke Slezině, Slinivce a Žaludku. Potraviny se sladkou chutí nasytí, dodají energii, což jsou hlavně obiloviny a pak tzv. prázdné potraviny, které nás jen na chvíli nabudí, ale nedodají nám žádnou energii, jako je například bílý cukr a výrobky ho obsahující.
Pálivá chuť rozhýbe a směřuje energii ven, otevírá póry, pomáhá pocení například v počátku nachlazení, povzbuzuje trávení a odlehčuje. Náleží k Plicím a k Tlustému střevu (například: zázvor, kajenský pepř, česnek, pórek, křen, syrová cibule, husa, krůta, mátový čaj, ředkvička, bílá ředkev).
Slaná chuť směřuje dolů, projímá, změkčuje a náleží k Ledvinám a Močovému měchýři (například: parmezán, platýs, tuňák, fazole adzuki, hrášek, vepřové, miso, fazole mungo, olivy).
Pojďme společně zkusit vařit tak, aby nám jídlo bylo lékem a přitom jsme se dobře najedli.